Izaslani radnici su oni koji su upućeni na privremeni rad u inozemstvo. Hrvatsko zakonodavstvo o radu i ono o zdravstvenoj zaštiti razlikuju to prema državama u koje privremeno odlaze na rad radnici iz hrvatske, imajući u vidu radi li se o:
1) državama članicama EU (Europske unije);
2) EU i državama EEP (Europskog ekonomskog prostora: Lihtenštajn, Norveška, Island);
3) državama s kojima Republika Hrvatska ima poseban bilateralni (dvostrani) ugovor o zdravstvenoj zaštiti i zdravstvenom osiguranju;
4) “trećim državama” (nisu članice EU niti EEP, a niti Hrvatska s njima nema bilateralni ugovor).
Zbog toga se govori o četiri pravna režima zdravstvene zaštite radnika iz Republike Hrvatske koji se privremeno upućuju na rad u inozemstvo.
Kada je u pitanju upućivanje naših radnika na privremeni rad u države članice EU, izravno se primjenjuju uredbe Europskog vijeća i parlamenta o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti i o postupku provedbe (2004. i 2009.). Treba znati da se uredbe primjenjuju na svaki privremeni boravak u državama EU: privremeni rad; liječenje; školovanje; službeni put ili drugi razlog. Bitno je da se radi o privremenom boravku.
Za radnike čiji poslodavac ima sjedište na području republike Hrvatske, a koje on upućuje na privremeni rad u države EU/EEP, “nadležna” služba je Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO).
Za vrijeme boravka u državi članici EU osiguranik iz Republike Hrvatske koristi zdravstvenu zaštitu pod istim uvjetima kao i osiguranici države boravka na teret HZZO, ali ne kod privatnika, već kod ugovorenog pružatelja zdravstvene zaštite koja je medicinski nužna, uzimajući u obzir prirodu davanja i očekivanu dužinu boravka. Za to se koristi Europska kartica zdravstvenog osiguranja (EKSO, EHIC).
Prava su minimalna i pod uvjetom da se radi o nužnoj medicinskoj pomoći (npr. kronični bolesnici i sl.).
Za vrijeme rada u državama EU radnik – osiguranik može steći i prebivalište, pa u tom slučaju ima pravo od HZZO zatražiti posebnu tiskanicu (dokument).
Sugerira se radnicima koje poslodavac privremeno upućuje na rad u inozemstvo da zahtijevaju od poslodavca da prije upućivanja, uredi status osiguranja i izda mu potrebnu dokumentaciju na temelju koje će koristiti zdravstvenu zaštitu na teret HZZO, ako bude potrebno.
10.10.2016.
Privremeni rad u inozemstvu - što sa zdravstvenom zaštitom?
Izdvojeni članci
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene