Živim u bračnoj zajednici sa ženom. Nemam djece. Imam dijete koje nije rođeno u braku. Želim ga priznati. Na koji način to mogu ostvariti?

Ta pitanja uređuje Obiteljski zakon N.N. 112/03, 17/04, 136/04 107/07. Djetetovim ocem smatra se majčin muž ako je dijete rođeno za vrijeme trajanja braka ili tristo dana od prestanka braka. Očinstvo se može priznati na zapisnik pred matičarom ili pred sudom ili pred centrom za socijalnu skrb. Ako je zapisnik sastavljen pred sudom ili pred centrom za socijalnu skrb, onda su oni dužni zapisnik dostaviti matičaru nadležnom za upis djeteta u maticu rođenih, bez odgode.

Očinstvo se može priznati i u oporuci. Važno je da ste punoljetna osoba i potpuno poslovno sposobna osoba. Istina, Zakon to priznaje i osobi koja je navršila 16 godina ako je sposobna shvatiti značenje izjave o priznanju djeteta. Zakon je išao tako daleko, sve u korist djeteta, da je propisao da tu izjavu može dati i djelomično sposobna osoba, odnosno djelomično lišena poslovne sposobnosti ako je sposobna shvatiti značenje priznanja, osim ako je odlukom o djelomičnom lišenju poslovne sposobnosti određeno da ne može davati izjave koje se tiču osobnih stanja.

Za upis priznanja očinstva potreban je pristanak djetetove majke. Ako je dijete navršilo četrnaest godina i sposobno je shvatiti značenje priznanja, potreban je i njegov pristanak na priznanje očinstva. U svim posebnim slučajevima suglasnost za priznavanje očinstva daje centar za socijalnu skrb pa je najbolje potražiti pomoć od njih.