10.11.2014.
Probni rad, obrazovanje i stručno osposobljavanje za rad
Prilikom zasnivanja radnog odnosa i sklapanja ugovora o radu može se ugovoriti probni rad (Zakon o radu: članak 53.) U određenim slučajevima propisanim posebnim zakonom probni rad je obvezan.
Po Zakonu o radu probni rad ako je ugovoren ne može trajati duže od šest mjeseci. Probni rad može se ugovoriti odnosno propisati za svako radno mjesto odnosno posao i za svakog radnika na tom radnom mjestu bez obzira na godine radnog staža (ili još bolje radnog iskustva na određenim poslovima) i na godine života.
Malo je toga što Zakon o radu propisuje za probni rad pa će to biti uređeno kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu. To je važno i zbog činjenice da „nezadovoljavanje radnika na probnom radu predstavlja posebno opravdan razlog za otkaz ugovora o radu“. Zbog toga je bitno utvrditi: trajanje, praćenje i ocjenjivanje probnog rada kod poslodavca.
Praksa nudi različita rješenja ali zbog objektivnosti u postupku to treba precizno urediti unaprijed. Što se tiče praćenja uputnije da to čini komisija koja se imenuje za određene poslove (na duži ili kraći rok) radi objektivnosti i manjih mogućnosti sporenja.
Poseban oblik osposobljavanja odnosi se na pripravnika.
Pored navedenih oblika, u članku 59. Zakon o radu uređuje stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa. Poslodavac može osobu koja je završila školovanje za određeno zanimanje, primati za stručno osposobljavanje za rad, ako je stručni ispit ili radno iskustvo, zakonom ili drugim propisom utvrđeno kao uvjet za obavljanje poslova radnog mjesta određenog zanimanja. „Razdoblje stručnog osposobljavanja za rad… ubraja se u pripravnički staž i radno iskustvo propisano kao uvjet na poslovima radnog mjesta određenog zanimanja“. Traje najduže koliko traje pripravnički staž. Ugovor o stručnom osposobljavanju mora se sklopiti u pisanom obliku bez prava na plaću i naknade sklapanju i prestanku ugovora o radu.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene