Radni odnos može prestati i prije isteka trajanja probnog rada. U tom slučaju i radnik i poslodavac mogu otkazati ugovor, a otkazni rok je najmanje sedam dana


Probni rad nije obvezan u radnom odnosu, jer Zakon o radu „N.N.“ 149/09 i 61/11 u odredbama članka 35. propisuje: „Prilikom sklapanja ugovora o radu može se ugovoriti probni rad.“

Probni rad može biti predmet ugovora o radu na neodređeno i na određeno vrijeme.

Svrha probnoga rada je provjera stručnih i drugih radnih sposobnosti, radnika koje se zahtijevaju od njega na radnom mjestu u obavljanju poslova i radnih zadataka zbog kojih je radni odnos zasnovan.

Svrha je i u utvrđivanju radnikove adaptacije i mogućnosti da upozna radno mjesto (pogon, odjel, službu, mjesto rada), da prihvati organizaciju rada, tehnološki proces, suradnike na poslu, radni okoliš i dokaže da može raditi samostalno, bez opasnosti za sebe, za sredstva rada, za druge radnike i osobe s kojima dolazi u vezu obavljajući rad. Opisana svrha određuje da se probni rad može ugovoriti samo na početku rada kod određenog poslodavca. To je u principu pravilo, ali može se desiti da se kod istog poslodavca mijenja ugovor o radu zbog obavljanja drugih poslova na radnom mjestu, u novom pogonu i okruženju, što će zahtijevati svojevrsni oblik probnog rada, pa makar i zbog mjera i sredstava zaštite na radu.

Probni rad počinje u radnom odnosu. Prije toga, poslodavac može provjeravati radne i stručne sposobnosti radnika kad se kandidat javi poslodavcu (audicija, razgovor, pisani rad, praktični rad i sl.).

Probni rad bi trebalo provoditi samo tamo gdje je to potrebno. Međutim, nema zabrane da se to čini na svim radnim mjestima. To unaprijed treba biti propisano pravilnikom o radu ili odlukom poslodavca s općim normama. Za poslodavce koji zapošljavaju mali broj radnika, to može biti pojedinačna odluka. Sve treba biti u rokovima koje određuje Zakon o radu, jer probni rad „ne smije trajati duže od šest mjeseci“ (čl. 35. st. 2.). Zbog toga poslodavac treba za manje „složena“ radna mjesta odrediti što kraće trajanje probnog rada.

Poslodavac treba objektivno ocijeniti rezultate probnog rada. Propisuju se tijela, rokovi i radnje praćenja probnog rada.
  Radni odnos može prestati i prije isteka trajanja probnog rada. U tom slučaju i radnik i poslodavac mogu otkazati ugovor, a „otkazni rok je najmanje sedam dana.“ (članak 35. st.3. Zakona o radu). Radnik ne mora otkaz obrazložiti. Poslodavac može otkazati radniku i prije isteka probnog roka, ali samo zbog skrivljenog ponašanja (redoviti ili izvanredni otkaz), a ne zbog neuspješnog probnog rada.