29.01.2014.
Promjena uvjeta tijekom trajanja ugovora
„S osigurateljem X imam sklopljen ugovor o osiguranju kućanstva. Ugovor je sklopljen s trajanjem od 09.02. 2011. do 09.02.2021., dakle na deset godina. S obzirom da mi se bliži dospijeće premije, osiguratelj mi šalje dopis uz obavijest da su na snagu stupili novi uvjeti za osiguranje kućanstva i da ću od sada prema vlastitom izboru moći odabrati da li će moja polica kućanstva br. ... koja dospijeva 09.02.2014. nositi naziv X. Ne ostavlja mi se mogućnost ostajanja kod dosadašnjih uvjeta osiguranja, što bih ja htio, već mi se najavljuje da „prilikom godišnje obnove police kućanstva naš zastupnik osiguranja kontaktirat će Vas i upoznati s novim mogućnostima kreiranja Vaše police kućanstva prema Vašem interesu i novim uvjetima…“ Jesam li slobodan raskinuti dosadašnji ugovor i s nekim drugim osigurateljem sklopiti novi ugovor?”
Nažalost, pismo osiguratelja X koje nam je poslao naš čitatelj Z.E. osigurateljno-pravno je potpuno nepismeno, što se od profesionalaca ne bi očekivalo. Prvo, ne uzima u obzir dosadašnji ugovor; drugo, 09.02. 2014. ne ističe osiguranje i ne „obnavlja se polica“, već dospijeva premija (godišnja) osiguranja; treće – nema poziva na temelju kojega propisa se vrši promjena sadržaja dosadašnjeg ugovora o osiguranju; četvrto – ako se radi o ponudi za izmjenu dosadašnjeg ugovora, kod čega se mijenjaju i bitne obveze stranaka (opseg pokrića i premija osiguranja), ne kaže se što je s mogućnošću raskida dosadašnjeg ugovora, itd.
Staro je pravilo da se ugovori moraju poštivati. Prema tome i postojeći ugovor o osiguranju mora se poštivati. Ako osiguratelj želi promijeniti bitne odrednice ugovora, radi se o prijedlogu za obnovu ili novaciju ugovora iz čl. 145. St. 1. Zakona o obveznim odnosima, koji kaže: „Obnova nastaje ako se vjerovnik i dužnik suglase da postojeću obvezu zamijene novom i ako nova obveza ima različitu glavnu činidbu ili različitu pravnu osnovu” te „Obnova se ne predmnijeva, pa ako strane nisu izrazile namjeru da ugase postojeću obvezu kad su stvarale novu, prijašnja obveza ne prestaje, već postoji i dalje pored nove” (čl. 146..). Tek ako se stranke suglase oko obnove ugovora – “ugovorom o obnovi prijašnja obveza prestaje, a nova nastaje“ (čl. 147. st.1.).
Iz ovih odredbi Zakona vidljivo je da naš čitatelj Z.E. ne mora pristati na promjenu uvjeta iz dosadašnjeg ugovora i zamijenu istih novim uvjetima u novom ugovoru. Ako osiguratelj ne želi zadržati na snazi dosadašnji ugovor, može predložiti sporazumni raskid dosadašnjeg ugovora. No, bez pristanka ugovaratelja osiguranja taj ugovor se ne može jednostrano raskinuti, jer se ugovori sklopljeni na rok dulji od pet godina mogu jednostrano raskinuti tek nakon proteka roka od pet godina trajanja, uz poštivanje otkaznog roka od šest mjeseci (čl. 946.st.3. Zakona o obveznim odnosima).
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura