Često poslovanje istog gospodarskog subjekta u tekućoj godini može bitno odstupati od poslovanja u prethodnoj godini. Ako je takav poslovni rezultat izvjestan, rukovodstvo takvog poslovnog subjekta može iskoristiti pravo na podnošenje pismenog zahtjeva za izmjenu visine utvrđenog predujma poreza na dobit


Zakonom i pravilnikom o porezu na dobit propisana je obveza plaćanja predujma poreza na dobit za sve pravne i fizičke osobe koje su obveznici plaćanja poreza na dobit i svoje poslovanje odvijaju u skladu sa zakonskom regulativom Republike Hrvatske.

Utvrđivanje obveze plaćanja predujma poreza na dobit temelji se na 1/12 utvrđene obveze poreza na dobit za prethodnu godinu, a koja je iskazana u PD obrascu. Što bi značilo da obveza plaćanja mjesečnog predujma poreza na dobit za 2012. godinu, proizlazi iz jedne dvanaestine ukupno iskazane obveze poreza na dobit za 2011. godinu.

Vrlo često, a pogotovo tijekom razdoblja financijske krize, poslovanje istog gospodarskog subjekta u prethodnoj godini, može bitno odstupati od poslovanja u tekućoj godini. Razlozi mogu biti brojni, ali najčešće je riječ o općenitom padu poslovne aktivnosti, značajnom smanjenju poslovnih prihoda, bitnog narušavanja odnosa sa ključnim kupcima ili dobavljačima i sl., što će za posljedicu do kraja obračunskog razdoblja imati  značajan pad u poslovnom rezultatu u odnosu na prethodnu godinu, pa čak može rezultirati i gubitkom. Ako je takav poslovni rezultat izvjestan, rukovodstvo takvog poslovnog subjekta može iskoristiti pravo na podnošenje pismenog zahtjeva za izmjenu visine utvrđenog predujma poreza na dobit, nadležnoj Poreznoj upravi. Ako je riječ o društvima s ograničenom odgovornošću pismeni zahtjev se podnosi Poreznoj upravi prema sjedištu društva, a obrtnici i pismeni zahtjev podnose prema prebivalištu, odnosno uobičajenom boravištu.

U pisanom zahtjevu potrebno je vrlo precizno opisati razloge zbog kojih se zahtjev podnosi, opisati trenutno poslovanje društva u odnosu na prethodno razdoblje i činjenice koje su dovele do značajno lošijeg poslovanja. Uz pisani Zahtjev, potrebno je dostaviti temeljne financijske izvještaje za proteklo poslovanje tekuće godine, koji će potvrditi detaljno obrazloženje navedeno u Zahtjevu.

Najčešće je riječ o financijskim izvještajima koji se odnose na polugodišnje ili poslovanje u proteklih devet mjeseci, ali ukoliko je riječ o opravdanim razlozima, zahtjev se može podnijeti i u ranijim razdobljima (npr. već nakon poslovanja u prvom kvartalu tekuće godine).

Bitno je napomenuti da Porezna uprava uvijek zadržava diskrecijsko pravo da na osnovu navedenih činjenica u Zahtjevu i pregledom dostavljenih financijskih izvještaja, donese rješenje o prihvaćanju ili odbijanju zahtjeva poreznog obveznika.

Ako je zahtjev prihvaćen, novi iznos mjesečne obveze predujma poreza na dobit  biti će naveden u rješenju Porezne uprave. Rješenjem će također biti naznačen i novi datum od kojeg počinje teći nova, smanjena mjesečna obveza, ali novi iznos nije primjenjiv na ranija razdoblja tekuće godine, stoga je vrlo bitno ocijeniti pravi trenutak za podnošenjem zahtjeva, pogotovo ako su predviđanja loših poslovnih rezultata u tekućoj godini već protekom prvih mjeseci poslovanja izvjesna.