• Ako je prijedlog predan uredan i potpun, u pravilnikom zadanom roku do 60 dana saziva se ročište za raspravu na sudu

Predmet postupka povezivanja knjiga je upis katastarske čestice, upis promjene izgrađenosti, upis posebnih dijelova nekretnine, upis prava koja mogu biti predmet upisa u zemljišne knjige na toj nekretnini i njenim posebnim dijelovima i pripacima, usklađenje upisa koji nisu usklađeni, upisi koji su provedeni, ali nisu točni, potpuni ili nisu usklađeni sa Zakonom o vlasništvu.

Ako je prijedlog neuredan i nepotpun, u kratkom roku bi mogao biti odbačen. Ako je prijedlog predan uredan i potpun, u pravilnikom zadanom roku do 60 dana saziva se ročište za raspravu
na sudu; po pravilima izvanparničnog postupka, a u utvrđivanju pojedinih činjenica primjenjivat će se pravila po pojedinačnom ispravnom postupku. To mogu biti isprave, ugovori u kojima manjka neki pravni slijed. Sve u svemu, ide se maksimalno na ruku da se upišu posebni dijelovi jer i država želi evidenciju.

Raspravu vodi sudac ili sudski savjetnik uz sudjelovanje gruntovničara. Provest će se svi dokazi,  a po potrebi će se na raspravu pozvati geodetske i građevinske vještake i druge osobe, koje svojim stručnim znanjem mogu pomoći. Sud će se u slučaju potrebe odlučiti i za raspravu na licu mjesta.

Na temelju podataka iz međuvlasničkog ugovora izvući će se podatak ili one isprave na temelju koje se traži upis, među njima i izračun svih korisnih vrijednosti i tako neće trebati potvrda Ureda graditeljstva da je neki posebni dio samostalna uporabna cjelina već će se to učiniti na svoje oči i uz pomoć vještaka i drugih osoba.

Za točno utvrđivanje površina potrebna je suglasna volja svih suvlasnika na temelju izračuna svih korisnih vrijednosti (etažiranje) ili ako isti nisu voljni ništa financirati onda će ih sud upisati za suvlasnike na jednakim dijelovima. Za primjer; onda bi suvlasnici trebali plaćati jednaku pričuvu, bez obzira na površinu stanova.

Do sada ne postoji praksa u provedbi istog. Ostaje na upraviteljima zgrada da pokrenu odgovarajuće postupke kako bi se u zemljišnu knjigu upisale nekretnine kojima upravljaju, kao jedina mogućnost da se pokrene pravni život neupisanih (pa prema tome i za siguran pravni promet nedostupnih) nekretnina i njihovih posebnih dijelova.

Posebna napomena: Za upis vlasništva posebnog dijela nekretnine koji nije bio upisan u knjigu položenih ugovora, a stečen je na temelju propisa donesenih prije stupanja na snagu Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (1.1.1997.) nije potrebna pisana suglasnost svih suvlasnika te nekretnine, niti potvrda da je posebni dio samostalna uporabna cjelina.