16.12.2013.
Radni odnos i poslovna tajna
Brojne pravne osobe, a pogotovo trgovačka društva i ustanove mogu imati neobjavljene činjenice u vezi s njihovom djelatnošću, odnosno poslovanjem, za koje znaju samo neke osobe, koje ih drugima ne smiju reći.
To mogu biti formulari, uzorci, modeli, metode, programi, tehnički procesi i drugo. Poslovna tajna su uvijek podaci. Takvima ih proglašavaju zakoni, drugi propisi i opći akti pravnih osoba. Ne mogu se svi podaci proglasiti poslovnom tajnom, već samo onaj dio proizvodne tajne, istraživačkog ili drugog rada koji, ako bi se saopćili, mogu imati štetne posljedice za pravnu osobu.
Izraz tajna ima dva značenja: šire i uže značenje. U širem smislu tajna je sve što je nepoznato. Tajne u užem smislu je sve što pojedinci i pravne osobe skrivaju od drugih (uže i šire grupe, države, poduzeća), u cilju zaštite nekih interesa i ostvarivanju ciljeva. Može biti državna, značajna, obična i povjerljiva tajna. To se mora označiti bez obzira koliko to trajalo jer je tajna dinamična kategorija. Poslovna tajna je posebna vrsta tajne (industrijska tajna, obrtnička tajna, trgovačka tajna, proizvodna tajna, komercijalna tajna itd). Poslovnu tajnu može posjedovati samo jedna osoba ili više njih. Za pravnu osobu ima se smatrati poslovnom tajnom i svaki tako označeni podatak od poslovnih partnera, oružanih snaga, redarstvenih vlasti ili javnih tijela, natječaji, dražbe dok traje postupak i dr. U pravnoj osobi moraju se odrediti fizičke osobe ili organi koji mogu saopćavati podatke po točno propisanom postupku i točno određenim osobama.
Poslovnu tajnu dužni su čuvati svi radnici kod poslodavca koji je jedan podatak takvim proglasio. Odavanje tajne je protupravno djelo: djelo nelojalne utakmice, kazneno djelo, prekršaji, disciplinsko (stegovno) djelo i dr.
Poslovna tajna ne može biti regulirana u kolektivnom ugovoru niti u pojedinačnom ugovoru o radu (čuvanje može). Samo poslodavac određuje što se kod njega smatra poslovnom tajnom. Najčešće o tome donosi posebni autonomni opći akt. Poslodavac može za povredu poslovne tajne pokrenuti disciplinski postupak (stegovni postupak), postupak za naknadu štete, otkazati ugovor o radu ili pokrenuti propisani kazneni postupak. Svaki radnik koji izravno ili neizravno sazna za poslovnu tajnu (a rečeno je ili napisano da je riječ o podatku koji predstavlja poslovnu tajnu) dužan je tu tajnu čuvati (i sačuvati).
Izdvojeni članci
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez