Zaposlena ili samozaposlena trudnica, odnosno zaposlena ili samozaposlena majka pravo na obvezni rodiljni dopust koristi u neprekidnom trajanju od 98 dana, od kojih 28 dana prije dana očekivanog poroda te 70 dana nakon rođenja djeteta.


Zaposlena ili samozapos­lena trudnica, odnosno za­poslena ili samozaposlena majka za vrijeme trudnoće, poroda i njege novorođenog djeteta, ima pravo na rodiljni dopust u trajanju od 28 dana prije dana očekivanog poroda do navršenih 6 mjeseci života djeteta, koji se sastoji od obveznog i dodatnog ro­diljnog dopusta.

Zaposlena ili samozapos­lena trudnica, odnosno za­poslena ili samozaposlena majka pravo na obvezni ro­diljni dopust koristi u ne­pre­kidnom trajanju od 98 dana, od kojih 28 dana prije dana očekivanog poroda te 70 da­na nakon rođenja djeteta.

Dan očekivanog poroda utvrđuje izabrani doktor gi­nekolog iz obveznog zdrav­stvenog osiguranja. Iznim­no, ovisno o stanju trudnoće i zdravstvenom stanju, može početi koristiti rodiljni do­pust i 45 dana prije oče­ki­vanog poroda, što utvrđuje izabrani doktor ginekolog iz obveznog zdravstvenog osi­guranja.

Nakon proteka obveznog rodiljnog dopusta u nepre­kidnom trajanju od 98 dana, zaposlena ili samozaposlena majka ima pravo na dodatni rodiljni dopust do navršenih šest mjeseci života djeteta, koji može svojom pisanom izjavom prenijeti na oca dje­teta, uz njegovu prethodnu suglasnost, u cijelosti ili u vremenski ograničenom trajanju.

Ako je dijete prerano ro­đeno, obvezni rodiljni do­pust ili dodatni rodiljni do­pust produžuje se za onoliko dana za koliko je dijete pre­rano rođeno. Pod prerano rođenim djetetom smatra se dijete rođeno prije navr­še­nog 37. tjedna, odnosno 259 dana trudnoće, u skladu s ocjenom nadležnog tijela Zavoda za zdravstveno osiguranje na temelju vješta­če­nja na osnovi medicinske dokumentacije.

Zaposleni ili samozapos­leni roditelj, nakon 6 mjeseci života djeteta ili nakon proteka vremena određenog Za­konom ima pravo na roditeljski dopust. Taj rodi­teljski dopust traje od 6 do 30 mjeseci, ovisno o broju ro­đene djece i načinu njegova korištenja.

Roditeljski dopust od 6 mjeseci ima pravo zaposleni ili samozaposleni roditelj za prvo i drugo rođeno dijete, a 30 mjeseci za blizance, treće i svako slijedeće dijete. Taj dopust, u pravilu koriste oba roditelja, u jednakom trajanju od 4 ili 15 mjeseci, a mogu ga koristiti pojedinačno, is­todobno ili naizmjenično, sukladno osobnom dogovo­ru i pod uvjetom da taj do­pust ne koristi samo jedan od roditelja.

Po iskorištenju roditeljskog dopusta ili prava na rad s polovicom punog radnog vremena jedan od zaposlenih roditelja ili samozaposlenih roditelja ima pravo na rad s polovicom punog radnog vremena do navršene 3. godine djetetova života, ako je djetetu, prema nalazu i ocjeni izabranog doktora primarne zdravstvene zaštite i nadležnog liječničkog povjerenstva Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, zbog njegova zdravlja i razvoja, potrebna pojačana briga i njega.

Postupak i uvjeti stjecanja prava na rad s polovicom punog radnog vremena, radi pojačane brige i njege djeteta do njegove navršene 3. godine života, propisuje ministar nadležan za zdravstvo uz mišljenje ministra nadležnog za obitelj.

Za vrijeme korištenja prava na roditeljski dopust naknada plaće za prvih 6 mjeseci ako to pravo koristi jedan roditelj, ili prvih 8 mjeseci ako to pravo koriste oba roditelja, iznosi 100 % od osnovice za naknadu plaće utvrđene po propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju, a koja ne može za puno radno vrijeme iznositi više od 80% proračunske osnovice mjesečno.