16.09.2015.
Specifičnost oporezivanja charter usluga koje pružaju putničke agencije

O specifičnosti oporezivanja charter usluga PDV-om smo ranije pisali, međutim, u praksi nije rijedak slučaj da se putnička/turistička agencija (u nastavku agencija) pojavljuje kao pružatelj charter usluga u ulozi zastupnika/posrednika, pruža charter uslugu kao vlastitu uslugu ili uslugu koju obavlja u svoje ime, a pribavljena je od drugog poreznog obveznika (npr. charter kompanije).
S pozicije pružatelja charter usluge u ulozi zastupnika/posrednika, u skladu s odredbama Zakona o obveznim odnosima, agencija koja posluje u svojstvu posrednika ili zastupnika za svoje usluge naplaćuje ugovorenu proviziju koja je oporeziva stopom PDV-a od 25%, a navedeno je propisano u članku 10. stavak 3. Pravilnika o PDV-u. Agencija kod usluge posredovanja, odnosno zastupanja, mora navesti naziv/ime i prezime, osobni identifikacijski broj (OIB) ili PDV identifikacijski broj osobe za koju posreduje/koju zastupa (npr. charter kompanije).
Agencija može charter uslugu pružati kao vlastitu tj. obavljati uslugu u svoje ime i za svoj račun, ako su s poreznog aspekta zadovoljeni sljedeći uvjeti: Plovni objekt koji je uzet u najam mora biti kategoriziran kao plovni objekt za krstarenje i agencija je dužna prijaviti popis posade i putnika na plovnom objektu i predati zahtjev za dodjelu korisničkog prava rada u centralnoj bazi podataka. Tek po provedbi navedenih koraka agencija može pružiti uslugu chartera kao vlastitu uslugu (odnosno preuzeti ulogu charter kompanije). Činjenice koje su bitne za oporezivanje PDV-om identične su onima koje smo naveli u ranije objavljenom članku vezanom za specifičnost oporezivanja charter usluga: potrebno je utvrditi je li riječ o kratkoročnom (do 90 dana) ili dugoročnom najmu (najam duži od 90 dana), je li usluga pružena osobi koja je porezni obveznik ili osobama koje nisu porezni obveznici i, temeljem navedenog, potrebno je utvrditi koju stopu PDV-a agencija treba zaračunati (13%ili 25%). Također, potrebno je voditi računa o obvezi zaračunavanja boravišne pristojbe ako je pružena usluga smještaja na plovnom objektu, u iznosu od 7 kn po gostu/putniku, za 2015. godinu. Boravišna pristojba s računovodstvenog i poreznog aspekta za agenciju predstavlja prolaznu stavku u skladu s odredbama čl. 33. st. 3. Zakona o PDV-u.
Ako agencija charter uslugu s uslugom smještaja obavlja u svoje ime, a ista je nabavljena od drugog poreznog obveznika (npr. charter kompanije koja je osigurala i profesionalnu posadu - skipera i sl.), agencija mora primijenjivati poseban postupak oporezivanja putničkih agencija (tj. marže), a koji je propisan čl. 91. - 94. Zakona o PDV-u i čl. 187. i 195. Pravilnika o PDV-u. U posebnom postupku oporezivanja, agencija je na utvrđenu maržu dužna obračunati i platiti PDV po stopi od 25%. Za boravišnu pristojbu vrijede identična pravila kao i kada agencija obavlja charter uslugu u svoje ime i za svoj račun.
Jasan položaj agencije treba biti razvidan iz ugovora koji je sklopljen s poslovnim partnerom, bilo da je riječ o posredovanju/zastupanju, vlastitoj usluzi ili usluzi za koju je agencija dužna primijeniti poseban postupak oporezivanja putničkih agencija. Navedeno dodatno ističemo i zbog potrebe dokazivanja jasnog položaja agencije i točne primjene poreznih pravila u slučaju poreznog nadzora.
Izdvojeni članci
Ova godina donosi nekoliko prilika za produžene vikende i duže odmore uz minimalno korištenje godišnjeg odmora. Pogledajmo koje su to prilike i kako najbolje iskoristiti neradne dane u 2025. godini
Porezi i financije
Koja će biti najtraženija zanimanja u 2025. godini?
Donosimo kratak pregled zanimanja za koja se predviđa da će biti najtraženija u 2025. godini, s posebnim naglaskom na Hrvatsku
Radno pravo
Povećanje iznosa naknada za nezaposlene
S početkom 2025. godine stupile su na snagu izmjene Zakona o tržištu rada koje donose značajne promjene u vezi s naknadama za nezaposlene. Evo detaljnog pregleda ključnih novosti koje donosi nova regulativa!