Agencija može charter uslugu pružati kao vlastitu tj. obavljati uslugu u svoje ime i za svoj račun ako su s poreznog aspekta zadovoljeni određeni uvjeti.


O specifičnosti oporezivanja charter usluga PDV-om smo ranije pisali, međutim, u praksi nije rijedak slučaj da se put­ni­čka/turistička agencija (u nastavku agencija)  pojavljuje kao pružatelj charter usluga u ulozi zastupnika/posrednika, pruža charter uslugu kao vlastitu uslugu ili uslugu koju obavlja u svoje ime, a pribavljena je od drugog poreznog obveznika (npr. charter kompanije).

S pozicije pružatelja charter usluge u ulozi zastupnika/pos­rednika, u skladu s odredbama Zakona o obveznim odnosima,  agencija  koja posluje u svojstvu posrednika ili zastupnika za svoje usluge naplaćuje ugovo­renu proviziju koja je opore­ziva stopom PDV-a od 25%, a navedeno je propisano u član­ku 10. stavak 3. Pravilnika o PDV-u. Agencija kod usluge posredovanja, odnosno zastupanja, mora navesti naziv/ime i prezime, osobni identifikacijski broj (OIB) ili PDV identifikacijski broj osobe za koju posreduje/koju zastupa (npr. charter kompanije).

Agencija može charter us­lugu pružati kao vlastitu tj. obav­ljati uslugu u svoje ime i za svoj račun, ako su s porez­nog aspekta zadovoljeni slje­deći uvjeti: Plovni objekt koji je uzet u najam mora biti kategoriziran kao plovni objekt za krstarenje i agencija je dužna prijaviti popis posade i putnika na plovnom objektu i predati zahtjev za dodjelu korisničkog prava rada u centralnoj bazi podataka. Tek po provedbi navedenih koraka agencija mo­že pružiti uslugu chartera kao vlastitu uslugu (odnosno preu­zeti ulogu charter kompanije). Činjenice koje su bitne za oporezivanje PDV-om iden­ti­čne su onima koje smo naveli u ranije objavljenom članku ve­zanom za specifičnost oporezivanja charter usluga: potrebno je utvrditi je li riječ o kratko­ročnom (do 90 dana) ili du­goročnom najmu (najam duži od 90 dana), je li usluga pružena osobi koja je porezni ob­veznik ili osobama koje nisu porezni obveznici i, temeljem navedenog, potrebno je utvrditi koju stopu PDV-a agencija treba zaračunati (13%ili 25%). Također, potrebno je voditi računa o obvezi zaračunavanja boravišne pristojbe ako je pru­žena usluga smještaja na plov­nom objektu, u iznosu od 7 kn po gostu/putniku, za 2015. go­dinu. Boravišna pristojba s ra­čunovodstvenog i poreznog aspekta za agenciju predstavlja prolaznu stavku u skladu s odredbama čl. 33. st. 3. Zakona o PDV-u.

Ako agencija charter uslugu s uslugom smještaja obavlja u svoje ime, a ista je nabavljena od drugog poreznog obveznika (npr. charter kompanije koja je osigurala i profesionalnu posa­du - skipera i sl.), agencija mora primijenjivati poseban postupak oporezivanja putničkih agencija (tj. marže), a koji je propisan čl. 91. - 94. Zakona o PDV-u i čl. 187.  i 195. Pra­vilnika o PDV-u. U posebnom postupku oporezivanja, agencija je na utvrđenu maržu dužna obračunati i platiti PDV po stopi od 25%. Za boravišnu pristojbu vrijede identična pra­vila kao i kada agencija obavlja charter uslugu u svoje ime i za svoj račun.

Jasan položaj agencije treba biti razvidan iz ugovora koji je sklopljen s poslovnim partne­rom, bilo da je riječ o posredo­vanju/zastupanju, vlastitoj us­luzi ili usluzi za koju je agencija dužna primijeniti poseban postupak oporezivanja putnič­kih agencija. Navedeno dodatno ističemo i zbog potrebe dokazivanja jasnog položaja agencije i točne primjene po­rez­nih pravila u slučaju porez­nog nadzora.