Rad između 22.30 i 6.30 sati smatra se noćnim radom, a radnik noću može raditi uzastopno najviše tjedan dana u kalendarskom mjesecu.


Kolektivni ugovor je auto­nomni opći akt (profesionalni) propis kojega utvrđuju sindi­kati, u ime radnika i poslodav­ca (poslodavci) u svoje ime, bez obzira na razinu na kojoj se ko­lektivni ugovor sklapa.
Kolektivnim ugovorom ure­đuju se međusobna prava i ob­veze subjekata – potpisnika i radni odnosi kod poslodavca (pravna pravila o radnim od­no­sima). Njegove odredbe ne moraju se odnositi na radnike s posebnim ovlaštenjima i oni se mogu izuzeti (a ne moraju).

Na temelju kolektivnog ugo­vora mogu se realizirati prava, obveze i odgovornosti izravno i temeljem ugovora o radu.

Pored kolektivnog ugovora o radu poslodavac može (a neki i moraju) imati pravilnike o ra­du (sa različitim sadržajem), sporazume s radničkim vije­ćem, odluke s općim normama i druge.

Luka je veliki sistem pa je logično da, pored kolektivnog ugovora ima i druge opće akte o: sistematizaciji, organizaciji, zaštiti na radu, obrazovanja i druge (o plaćama, o osobnim zaštitnim sredstvima itd.)
Luka donosi mikro organizacijsku strukturu o radnim mjestima, o kooperantima i drugim pitanjima.

Bez obzira na fluktuaciju ra­dnika Luka mora urediti pi­tanja obrazovanja i osposobljavanja za rad, a posebno pri­godne promjene ili uvođenja novog načina ili organizacije rada, te osobito novih tehno­logija. To ide na trošak luke-poslodavca.

O punom dnevnom i tjednom radnom vremenu odlu­čuje poslodavac – Luka uz suglasnost sindikata.

Dnevno radno vrijeme mo­že biti u punom i u nepunom radnom vremenu. Dnevno rad­no vrijeme uređuje se rasporedom, preraspodjelom, radom u turnusimaa ili smjenskim ra­dom, kao redovan i prekovremeni rad.

Početak rada u pojedinoj smjeni, turnusu, preraspodjeli ili u prekovremenom radu, su­kladno potrebama radnog pro­cesa, kao što su ukrcaj ili iskrcaj broda, te drugih prijevoznih sredstava, kao i u drugim po­sebno opravdanim slučajevi­ma, može se iznimno odrediti izvan utvrđenog vremenskog okvira. Sve odluke o radnom vremenu osim hitnog preko­vre­menog rada objavljuje se na oglasnoj ploči poslodavca, naj­kasnije tjedan dana prije po­četka rada. Dnevno radno vrijeme radnik odrađuje na te­me­lju pisanog radnog naloga nad­ležnog rukovoditelja.

Smjenski rad traje: u punoj smjeni od 6.30 do 14.30 sati; u drugoj smjeni od 14.30 do 22.30 sati i u trećoj smjeni od 22.30 do 6.30 sljedećeg dana.

Rad između 22.30 i 6.30 sa­ti smatra se noćnim radom, a radnik noću može raditi uzastopno najviše tjedan dana u kalendarskom mjesecu.

Turnus je neprekidni rad najviše 12 sati rada, 24 sata odmora, 12 sati rada, 48 sati odmora.

Ako puno preraspoređeno radno vrijeme traje duže od de­set (10) sati radnik ima pravo na stanku (odmor) u trajanju 45 minuta.

Za godišnji odmor posloda­vac izrađuje plan, a trajanje od­ređuje od najmanje 18 radnih dana, a najviše 35 radnih dana u svakoj kalendarskoj godini. Duže od 18 dana određuje se u zavisnosti od dužine radnog staža, uvjeta rada (invalidi, sa­mohrani roditelji, roditelji s više djece, duži noćni rad i dr.); zdrastveni uvjeti radnika i dr. Naglašavaju se specifičnosti luč­kog rada.