03.11.2014.
Stanka i dnevni odmor

Zakon o radu uređuje u posebnoj točki odmore i dopuste kao pravo radnika u radnom odnosu. To su: stanka, dnevni odmor, tjedni odmor, godišnji odmor, plaćeni dopust i neplaćeni dopust.
Radi se o neotuđivim pravima i radnik se tih prava ne može odreći. Bitni su za zaštitu zdravlja radnika a i za sigurnost na radu. Na jednoj strani je rad u različitim oblicima radnog vremena a na drugoj strani su odmori i dopusti koji na svoj način čine determinantu radnoga vremena (u trajanju, rasporedu i dr.).
Stanka od najmanje trideset minuta pripada radniku koji radi najmanje šest sati dnevno. To je pravo radnika svakog radnog dana. U posebnim djelatnostima odnosno službama to može posebnim Zakonom biti drugačije određeno. Ovaj odmor ne može biti na početku i na kraju radnog dana. Ubraja se u radno vrijeme. Ima takvih poslova koji se odvijaju neprekidno i korištenje stanke nije uobičajeno moguće. Zakon u takvim slučajevima dozvoljava da se drukčije uredi vrijeme i način korištenja ovoga odmora. Maloljetnik koji radi najmanje četiri i pol sata dnevno, ima svakog radnog dana pravo na odmor (stanku) od najmanje trideset minuta neprekidno. Posebno je uređeno pitanje prava na stanku radnika koji radi u odvojenom radnom odnosu kod dva ili više poslodavaca. On će koristiti stanku „kod svakog poslodavca razmjerno ugovorenom nepunom radnom vremenu“. To znači najmanje šest sati rada z punoljetnog odnosno četiri i pol sata za maloljetnog radnika kao osnova prava.
Dnevni odmor je pravo radnika „tijekom svakog vremenskog razdoblja od dvadeset četiri sata“ i u pravilu iznosi „najmanje dvanaest sati neprekidno“ (članak 74. st.1.Zakona o radu).
Međutim, utvrđene su i „iznimke“ od navedenog pravila, pa tako „poslodavac je dužan punoljetnom radniku koji radi na sezonskim poslovima, a koji se obavlja u dva navrata tijekom radnog dana, osigurati pravo na dnevni odmor u trajanju od najmanje osam sati neprekidno“. Dok prođe razdoblje takvog „režima“ rada, tom radniku „mora se omogućiti korištenje zamjenskog dnevnog odmora“ onoliko koliko ga nije koristio.
Bez obzira što je to uobičajeno i često u praksi korišteno mora se voditi o propisima koji štite zdravlje radnika i sigurnost na radu. Ne može se ta vrsta odmora „držati u rezervi“ odnosno „akumulirati“.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Povećanje iznosa naknada za nezaposlene
S početkom 2025. godine stupile su na snagu izmjene Zakona o tržištu rada koje donose značajne promjene u vezi s naknadama za nezaposlene. Evo detaljnog pregleda ključnih novosti koje donosi nova regulativa!
Porezi i financije
Dohodak od imovine u 2025. godini
Dohodak od imovine odnosi se na prihode ostvarene iznajmljivanjem nekretnina i pokretnina te na dohodak od otuđenja nekretnina
Porezi i financije
Ovrhe i ograničenja na plaći u 2025. godini
U Hrvatskoj, pravila o ovrsi na stalnim novčanim primanjima, poput plaće ili mirovine, ovise o prosječnoj neto plaći objavljenoj za prethodnu kalendarsku godinu za razdoblje siječanj – kolovoz