Radnik zadržava sva prava koja je stekao prije dana predaje “novom” poslodavcu, jer je tu obvezu propisao Zakon.


Zakon o trgovačkim dru­štvima NN 111/93-68/13 ut­vrđuje da su statusne pro­mjene trgovačkih društava: podjela, spajanje te pripa­janje trgovačkog društva. Zakon o radu NN 149/09, 61/11, 82/12, 73/13 pro­pi­suje da u slučaju statusnih promjena trgovačkih društava: “ugovori o radu se pre­nose na novog poslodavca.”

Statusne promjene do­vode do prestanka trgo­vačkog društva u pravnom smislu, a poslovni život trgo­vačkog društva se nastavlja u drugoj formi. Nije riječ o novom društvu ali to toliko utječe na njega da se ne može poistovjetiti s trgo­vačkim društvom prije te statusne promjene. Ne pro­vodi se likvidacija već statusna promjena. Cilj je restrukturiranje imovine podjelom radi lakšeg djelovanja na tržištu, stvaranje jačeg gos­podarskog subjekta, spajanje kapitala, ostvarivanje porez­nih prednosti i dr.

Pripajanje jednog trgo­vač­kog drugom počinje ugo­vorom dva društva kao jav­nobilježničke isprave. Bitno je da trgovačko društvo-preuzimatelj time preuzima kapital društva koje se pripaja: sva imovina i obveze, prestaju postojati pripojena društva, a članovi pripojenih društava postaju članovima društva preuzimatelja.

Spajanje je statusna pro­mjena kada se dva ili više postojećih trgovačkih društava spoje - osnivanjem no­vog trgovačkog društva. Cje­lokupna imovina svih tih društava sada prelazi na no­vo trgovačko društvo. Spo­jena društva trebaju  pret­hodno biti upisana u trgo­vački registar najmanje dvije godine. Osnova je ugovor o spajanju. Upisom novoga društva u trgovački registar prestaju postojati spojena trgovačka društva.

Zakon o radu u skladu sa direktivama EU, kao sekundarnim izvorima prava štiti prava radnika u slučaju statusnih promjena trgovačkih društava. Moraju se zaštiti radnička prava. U pravilu, prava i obveze radnika iz ugo­vora o radu s prenosite­ljem prenose se na novog poslodavca preuzimatelja.

To onda znači da od dana preuzimanja za prava radnika odgovara trgovačko dru­štvo-preuzimatelj, iako se nacionalnim zakonom može propisati i solidarna odgovornost. Sve dok ne istakne postojeći kolektivni ugovor ili se ne sklopi novi, garantiraju se prava na radu prema do tada važećem kolektiv­nom ugovoru, ali ne kraće od jedne godine.  Smisao je osigurati kontinuitet prava radnika. Na novog poslodav­ca prenose se svi pos­tojeći ugovori o radu. Rad­nik za­dr­žava sva prava koja je stekao prije dana predaje “novom” poslodavcu, jer je tu obvezu propisao Zakon.