16.06.2014.
Statusne promjene trgovačkog društva i radni odnos
Zakon o trgovačkim društvima NN 111/93-68/13 utvrđuje da su statusne promjene trgovačkih društava: podjela, spajanje te pripajanje trgovačkog društva. Zakon o radu NN 149/09, 61/11, 82/12, 73/13 propisuje da u slučaju statusnih promjena trgovačkih društava: “ugovori o radu se prenose na novog poslodavca.”
Statusne promjene dovode do prestanka trgovačkog društva u pravnom smislu, a poslovni život trgovačkog društva se nastavlja u drugoj formi. Nije riječ o novom društvu ali to toliko utječe na njega da se ne može poistovjetiti s trgovačkim društvom prije te statusne promjene. Ne provodi se likvidacija već statusna promjena. Cilj je restrukturiranje imovine podjelom radi lakšeg djelovanja na tržištu, stvaranje jačeg gospodarskog subjekta, spajanje kapitala, ostvarivanje poreznih prednosti i dr.
Pripajanje jednog trgovačkog drugom počinje ugovorom dva društva kao javnobilježničke isprave. Bitno je da trgovačko društvo-preuzimatelj time preuzima kapital društva koje se pripaja: sva imovina i obveze, prestaju postojati pripojena društva, a članovi pripojenih društava postaju članovima društva preuzimatelja.
Spajanje je statusna promjena kada se dva ili više postojećih trgovačkih društava spoje - osnivanjem novog trgovačkog društva. Cjelokupna imovina svih tih društava sada prelazi na novo trgovačko društvo. Spojena društva trebaju prethodno biti upisana u trgovački registar najmanje dvije godine. Osnova je ugovor o spajanju. Upisom novoga društva u trgovački registar prestaju postojati spojena trgovačka društva.
Zakon o radu u skladu sa direktivama EU, kao sekundarnim izvorima prava štiti prava radnika u slučaju statusnih promjena trgovačkih društava. Moraju se zaštiti radnička prava. U pravilu, prava i obveze radnika iz ugovora o radu s prenositeljem prenose se na novog poslodavca preuzimatelja.
To onda znači da od dana preuzimanja za prava radnika odgovara trgovačko društvo-preuzimatelj, iako se nacionalnim zakonom može propisati i solidarna odgovornost. Sve dok ne istakne postojeći kolektivni ugovor ili se ne sklopi novi, garantiraju se prava na radu prema do tada važećem kolektivnom ugovoru, ali ne kraće od jedne godine. Smisao je osigurati kontinuitet prava radnika. Na novog poslodavca prenose se svi postojeći ugovori o radu. Radnik zadržava sva prava koja je stekao prije dana predaje “novom” poslodavcu, jer je tu obvezu propisao Zakon.
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura