Ministarstvo graditeljstva je zakonom propisalo mogućnost odgode plaćanja vodnog i komunalnog doprinosa na godinu dana nakon izdavanja rješenja ako to stranka zatraži prilikom podnošenja zahtjeva


Ovaj članak namijenjen je svima onima koji su do sada iskazali povjerenje izrađivačima snimki za provedbu legalizacije zgrade i koji su podnijeli zahtjev, jer ovdje možete ukratko saznati što će sa zahtjevom dalje činiti nadležni upravni odjeli gradova odnosno županija i zakonodavac i do kada. Također, možete saznati i mogu li vaši troškovi legalizacije zgrada/e biti jeftiniji.

Dakle, zahtjeve za izdavanje rješenja o izvedenom stanju vode upravni odjeli gradova odnosno županija (uredi graditeljstva). O statusu svog predmeta možete se raspitati u županiji odnosno gradu gdje je zahtjev predan.

Ukoliko nadležno upravno tijelo ne odluči o zahtjevu za donošenje rješenja o izvedenom stanju u propisanom roku, a vama je hitno, možete od Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) zahtjevom zatražiti da postupak provede i o zahtjevu odluči drugo nadležno upravno tijelo o trošku jedinice područne (regionalne), odnosno lokalne samouprave na čijem se području nalazi nezakonito izgrađena zgrada. Strankama i njihovim punomoćnicima, između ostalog, tada pripada pravo na naknadu troškova javnog prijevoza do njih.

No, vjerujem da bi i požurnica (na primjer banke) pripomogla bržem donošenju rješenja. Unatoč velikom broju zahtjeva, očekuje se da bi svi trebali biti riješeni u roku dvije godine.

Što se tiče cijene legalizacije, najveće stavke su komunalni i vodni doprinos, a oni se plaćaju tek kada se dobije Rješenje o izvedenom stanju, što rade ovlašteni inženjeri. Ministarstvo je zakonom propisalo mogućnost odgode plaćanja vodnog i komunalnog doprinosa na godinu dana nakon izdavanja rješenja ako to stranka zatraži prilikom podnošenja zahtjeva.

Nažalost, Ministarstvo ne može utjecati na odluku o visini i mogućnosti obročne otplate. Donošenje rješenja o određivanju visine komunalnog doprinosa u nadležnosti  je općina i gradova. Mnoge ne daju mogućnost obročnog plaćanja komunalnog doprinosa, zbog čega neki investitori razmišljaju da odustanu od predaje zahtjeva, jer nisu u mogućnosti jednokratno isplatiti ogromne iznose i pored odgode plaćanja na rok od godinu dana.

U jednoj općini, čija je komunalna naknada daleko iznad 100 kn/m3, iznosi ispadaju toliki da ih ljudi ne mogu platiti čak ni višekratno i nakon odgode. No, primijetili smo da su čelnici općina i gradova čak i voljni mijenjati odluke ako ih se na problem upozori. Tako su brojne hrvatske općine i gradovi već ranije umanjili cijene ili omogućili olakšice kod plaćanja komunalnog doprinosa. Od gradova izdvajamo Split i Gospić, gdje su cijene za sve zone umanjene za 30% (neke samo za vrijeme trajanja Zakona o legalizaciji) i Zadar, gdje je po prvi puta uveden popust od 25% za jednokratnu uplatu.

Dakle, s nadležnim uredima  općina i gradova se dogovarate o načinu otplate komunalnog doprinosa, a s Hrvatskim vodama za vodni doprinos.

Također, u nekim općinama i gradovima formiraju i inicijativni odbori (Općina Viškovo npr.) koji već jesu u ili će tek pokrenuti i voditi postupak za potpisivanje peticije kojom će se građani izjasniti za smanjenje komunalnog doprinosa, kako u postupku legalizacije objekata, tako i u redovnom postupku ishođenja dozvola za gradnju. Važno je napomenuti  da se komunalni doprinos utvrđuje prema odluci koja je na snazi u trenutku donošenja rješenja o komunalnom doprinosu, što znači da za mnoge od vas još nije kasno za smanjenje troška legalizacije.

Dodatne informacije o ovim temama možete potražiti na internet stranicama Ministarstva (www.mgipu.hr)  gdje se nalaze brojni odgovori na pitanja i sugestije u vezi legalizacije zgrada. Također, uveden je i besplatni telefon za pitanja o legalizaciji -  0800 22 88 88. Na telefonske pozive se svakim radnim danom od 8 do 16 sati javljaju stručne i iskusne osobe.