Imam plaću 3.500 kuna i kredit kojem rata iznosi 2.500 kuna. Ako dođe do blokade računa, što će se dogoditi s tom ratom?


Sukladno odredbama Ovršnoga zakona, kao i Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, prisilna naplata na plaći ili drugim novčanim sredstvima provodi se prema redoslijedu zaprimljenih osnova za plaćanje, odnosno zaprimljenih ovršnih isprava, bez obzira radi li se o Rješenju o ovrsi, pravomoćnoj i ovršnoj Presudi koja se dostavlja na izravnu naplatu, solemniziranom Ugovoru o kreditu zaključenim s bankom koji ima ovršnu klauzulu ili se radi o tzv. administrativnoj zabrani što je zapravo ovršna javnobilježnička isprava kojom dužnik daje suglasnost da se radi naplate vjerovnikove tražbine zaplijeni dio njegova stalnog novčanog primanja i da se isplati izravno vjerovniku, na način određen u toj ispravi. Takva isprava ima pravni učinak rješenja o ovrsi.

Dakle, ako se potraživanje banke s osnova kredita već na neki od opisanih načina naplaćuje iz Vaših sredstava, tada svaka sljedeća tražbina koja dolazi na naplatu u prednosnom redu zauzima mjesto iza rate kredita koja je već u naplati i tek po podmirenju kredita može doći na naplatu. Primjenom odredbe članka 173. Ovršnoga zakona jasno je da bi bilo kakva dodatna naplata predstavljala povredu tog članka o 2/3 plaće koje su izuzete od ovrhe. Izuzetak od ovog pravila je jedino naplata tražbina s osnova obveze zakonskog uzdržavanja, naknade štete po osnovi narušenja zdravlja itd., a koji su izuzetci propisani Ovršnim zakonom.

S druge strane, ukoliko na Vašoj plaći nema nikakvog opterećenja na neki do prethodno opisanih načina, tada postoji mogućnost da se neka od drugih tražbina koja bi došla na prisilnu naplatu počne naplaćivati iz sredstava Vaše plaće. U tom bi slučaju banka vjerojatno potražila neki drugi način naplate svoga potraživanja, putem ovrhe na nekretnini ili kakvom drugom predmetu ovrhe.