27.10.2014.
Štrajk - što ako se prekine?
Vremena u kojima radimo i živimo su vrlo složena, turbulentna i ekonomski zahtjevna. Svijet rada je konfliktan a subjekti na različite načine ostvaruju i zaštićuju ta prava. Radnici i radnički sindikati pribjegavaju različitim akcijama sve do štrajka.
Nema socijalnog blagostanja. Nema socijalne pravde u recesiji, krizi i globalizaciji. Socijalni nemiri, čini se postaju neminovni. Radnici na bilo koji način žele održati posao i zaradu, kakvu takvu, a time i socijalni mir. Zaposlenost je brana nezaposlenosti (koliko toliko). U nezavidnom položaju su i poslodavci. Sporovi su neminovni i sve češći. Iz toga proizlaze i radni sporovi: individualni i kolektivni.
Posebno pitanje je štrajk. Štrajk ima svoje ciljeve. Cilj je da se, koliko je objektivno moguće približe interesi poslodavca i posloprimaca. Štrajk je, prvenstveno ekonomska aktivnost. Radnici odnosno radnički sindikati započinju, vode u realizaciju štrajk dokazujući njegovu legitimnost, da je taj štrajk zakonit, opravdan i proveden u skladu sa Zakonom, statutom i pravilima sindikata. Poslodavci inzistiraju na sudskoj zabrani štrajka.
U praksi se postavlja pitanje mirovanja štrajka: kako ga najavljuje sindikat, pod kojim uvjetima, kako na to reagira poslodavac ali i sud po zahtjevu poslodavca. Prekid štrajka bi značio da radnici nakon određenog vremena provedenog u štrajku taj štrajk „prekinu“ i nastave sa obavljanjem svojih radnih obveza, ali ne završavaju štrajk, i zadržavaju pravo na štrajk nastave da bi ostvarili njegov cilj i uspjeli u zahtjevima.
Nužan element štrajka je prekid rada kako bi sindikat prisilio poslodavca na određene ustupke i bolje uvjete rada. Prema zahtjevima radnika određuje se i trajanje štrajka. Što su zahtjevi složeniji to je potrebno više vremena da se realiziraju u štrajku. Prekinuti štrajk ili završeni štrajk sa istim subjektima ne može se više nastaviti. „Novi“ štrajk može biti i sa istim razlozima.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez