U prošlom smo broju govorili o strategiji u kojoj je definirano na koji način ćemo ostvariti svoj dugoročni cilj ( viziju ). Strategija se sastoji od slijedećih međusobno povezanih elemenata koje ćemo pojedinačno razjasniti u svakom broju Burze.
- Područja djelovanja - Gdje će tvrtka biti aktivna ?
- Sredstva ulaska na područje djelovanja
- Kako doći do mjesta aktivnosti ?
- Faktora različitosti (diferencijacija)
- S čime će se tvrtka dokazati na tržištu?
- Određivanja brzine kretanja- Kojom brzinom i pravcem će se tvrtka kretati ?
- Ekonomska logika - Kako će tvrtka postići prihode?
Koje je područje Vašeg djelovanja? Ne može biti previše postavljenih pitanja i razmišljanja o području djelovanja, samo premalo, što nažalost shvatimo nakon mjeseci rada i truda bez očekivane dobiti. Morali biste imati spremne iscrpne odgovor na pitanja poput;
- koju kategoriju proizvoda proizvodite ili prodajete ( hlače, čokoladu, tjesteninu )
- koji segment na tržištu opslužujete tj. da li su Vaša ciljna skupina žene (s npr. ruževima za usne) ili muškarci (npr. s brijačim aparatima).
- na kojem geografskom području djelovati (samo u Rijeci, cijeloj županiji ili cijeloj Hrvatskoj)
Svako područje djelovanja ne mora biti zastupljeno istim intenzitetom.
Npr. proizvođač namještaja može se odlučiti proizvoditi uglavnom kuhinje (kategorija proizvoda) na riječko području (geografsko područje), ali povremeno može izraditi i kuhinju (kategorija proizvoda). Ponekad može isporučiti svoje kuhinje u istarsku županiju, ali ako ima puno narudžbi u riječkoj, odbiti će kupca iz istarske županije (manja zastupljenost područja djelovanja).
Prije određivanja područja djelovanja tj. što želite prodavati ili proizvoditi, gdje želite nuditi svoje proizvode i kome, razmislite u kojem području imate dovoljno znanja i iskustva. Ukoliko ste vrsni u izradi namještaja, nemojte nastojati biti ugostitelj ili krojač. Pored detaljne pripreme za poslovanje, znanje i iskustvo koje imate dobro će vam doći kod obrane od konkurencije.
Radio sam kod bosanskog poslodavca u Njemačkoj u periodu od 23.05.1992. - 30.04.1993. s prijavom u BiH. Poslodavac mi nije uručio ugovor o prekidu radnog odnosa niti je zaključio staž u BiH. Firma se raspala još dok sam boravio u Njemačkoj. Sada pokušavam ostvariti mirovinu u BiH, ali mi ne žele dalje rješavati moj zahtjev dok se taj staž ne zatvori ili da dostavim dokaze da sam bio zaposlen u tom periodu. Ja ne posjedujem takve dokaze. Mogu li se odreći tog staža? Kakva je praksa u Hrvatskoj?
Pitam za starijeg gospodina koji nema e-mail i teško se kreće. Njegova supruga, koja je nedavno preminula, primala je američku mirovinu. Može li njezin zakoniti suprug naslijediti tu mirovinu?
Pročitala sam na internetu razliku između neprihvaćanja i odricanja od nasljedstva. Kakav tretman ima osoba koja prima inkluzivni dodatak, kakve posljedice ima kod nasljeđivanja, neprihvaćanja ili odricanja? Gubi li prihvaćanjem nasljedstva inkluzivni dodatak ukoliko je naslijeđena imovina dovoljna za život? Gubi li odricanjem ili neprihvaćanjem pravo jer si je prihvaćanjem mogla osigurati sredstva za život?
Prodajem stolice za terasu ukupno 8 kom., 4 stolice su potpuno nove a 4 su bile u upotrebi prošlu sezonu. Cijena je 120 € za kupovinu svih 8 kom. ili pojedinačno ...