10.08.2015.
Stručnjak za zaštitu na radu
“Stručnjak zaštite na radu je radnik kojeg je poslodavac odredio za obavljanje poslova zaštite na radu i koji ispunjava propisane uvjete za obavljanje tih poslova” (članak 2. st.1. t. 28 Zakona).
Poslodavac je odgovoran za organiziranje i provođenje zaštite na radu “neovisno o tome je li u tu svrhu zaposlio jednog ili više stručnjaka zaštite na radu” (članak 19.st.4. Zakona).
Poslodavac koji zapošljava 50 radnika, poslove zaštite na radu “može obavljati sam ako ispunjava propisane uvjete ili obavljanje tih poslova može ugovoriti sa stručnjakom zaštite na radu ili s ovlaštenom osobom. Ako zapošljava više od 51 radnika, obvezan je to ugovoriti sa stručnjakom zaštite na radu te ako ima više od 250 radnika obvezan je sklopiti ugovor s dva ili više stručnjaka zaštite na radu koji djeluju u službi za zaštitu na radu.
Stručnjaci zaštite na radu surađuju s radnicima povjerenicima radnika za zaštitu na radu i ovlaštenim osobama (članak 20 st.8 Zakona).
Vrste i stupnjeve stručne spreme i broj stručnjaka zaštite na radu, ovisno “o rizicima, djelatnosti i broju radnika” propisuje ministar nadležan za rad posebnim pravilnikom (članak 20 st.9 Zakona.
Stručnjak zaštite na radu obavlja stručne poslove zaštite na radu određene u čl.21. Zakona.
Poslodavac je dužan osigurati uvjete za rad stručnjaka zaštite na radu u skladu s odredbama članka 22. Zakona i omogućiti mu usavršavanje i zaštitu na radu i snositi troškove tog osposobljavanja.
Stručnjak polaže stručne ispite u skladu s posebnim pravilnikom ministra nadležnog za rad (članak 22).
Stručnjak zaštite na radu potpisuje (s drugima) zapisnik o ocjeni sposobnosti radnika za rad na siguran način (članak 3a, st.3. Zakona).
O rizicima i promjenama koje bi mogle utjecati na sigurnost i zdravlje radnika poslodavac, pored drugih, obavještava stručnjaka zaštite na radu (čl.32). Član je Odbora za zaštitu na radu i surađuje s radnicima.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez