Stručnjak zaštite na radu potpisuje zapisnik o ocjeni sposobnosti radnika za rad na siguran način.


“Stručnjak zaštite na radu je radnik kojeg je poslodavac odre­dio za obavljanje poslova zaštite na radu i koji ispunjava pro­pi­sane uvjete za obavljanje tih pos­lova” (članak 2. st.1. t. 28 Za­kona).

Poslodavac je odgovoran za organiziranje i provođenje zaš­tite na radu “neovisno o tome je li u tu svrhu zaposlio jednog ili više stručnjaka zaštite na radu” (članak 19.st.4. Zakona).
Poslodavac koji zapošljava 50 radnika, poslove zaštite na radu “može obavljati sam ako ispu­njava propisane uvjete ili obav­ljanje tih poslova može ugovoriti sa stručnjakom zašt­ite na radu ili s ovlaštenom osobom. Ako za­pošljava više od 51 radnika, ob­vezan je to ugo­voriti sa stru­č­njakom zaštite na radu te ako ima više od 250 radnika obve­zan je sklopiti ugovor s dva ili više stručnjaka zaštite na radu koji djeluju u službi za zaš­titu na radu.

Stručnjaci zaštite na radu su­rađuju s radnicima povjerenicima radnika za zaštitu na radu i ovlaštenim osobama (članak 20 st.8 Zakona).

Vrste i stupnjeve stručne spreme i broj stručnjaka zaštite na radu, ovisno “o rizicima, djelatnosti i broju radnika” propisuje ministar nadležan za rad po­sebnim pravilnikom (članak 20 st.9 Zakona.
Stručnjak zaštite na radu oba­vlja stručne poslove zaštite na ra­du određene u čl.21. Zakona.
Poslodavac je dužan osigurati uvjete za rad stručnjaka zaštite na radu u skladu s odredbama članka 22. Zakona i omogućiti mu usavršavanje i zaštitu na radu i snositi troškove tog osposobljavanja.
Stručnjak polaže stručne is­pite u skladu s posebnim pravi­l­nikom ministra nadlež­nog za rad (članak 22).

Stručnjak zaštite na radu pot­pi­suje (s drugima) zapisnik o oc­jeni sposobnosti radnika za rad na siguran način  (članak 3a, st.3. Zakona).

O rizicima i promjenama ko­je bi mogle utjecati na sigurnost i zdravlje radnika poslodavac, po­red drugih, obavještava struč­nja­ka zaštite na radu (čl.32). Član je Odbora za zaštitu na radu i su­rađuje s radnicima.