11.11.2013.
Sudska zaštita prava iz radnog odnosa
Najčešći postupci u sudskoj zaštiti prava radnika iz radnog odnosa odnose se na otkaz ugovora o radu. No, ima i drugih. Poslodavac i radnik dužni su se pridržavati propisa o pravima i obvezama iz radnih odnosa (međunarodnih, regionalnih, autonomnih što heterogenih što autonomnih). Brojni su podzakonski akti i autonomni opći akti kojima se uređuje rad i radni odnosi.
Ako radnik smatra da mu je poslodavac povrijedio neko pravo iz radnog odnosa, može u roku od petnaest dana od dostave odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo, odnosno od saznanja za povredu prava, zahtijevati od poslodavca ostvarivanje tog prava. Znači, prvo je odluka poslodavca o pravu radnika, njegova dostava radniku, pa onda rok od 15 dana da se radi o odluci da podnese prigovor koji se zove zahtjev za zaštitu prava. To ne znači da radnik mora, već radnik može podnijeti zahtjev za zaštitu prava. Ako se radnik ne odluči da prigovori odnosno ne podnese zahtjev za zaštitu prava u roku od 15 dana, koliko je navedeno, gubi pravo da pokrene individualni spor pred sudom za zaštitu prava. To važi i u slučaju otkaza.
U slučaju da poslodavac ne odgovori u roku od 15 dana od dana podnesenog zahtjeva, mogu tražiti zaštitu toga prava pred nadležnim sudom, jednako kao da je poslodavac odbio radnikov prigovor.
Nažalost, postoje i takve situacije da poslodavac usmeno (bez pisane odluke) otkaže radniku ugovor o radu. To je protivno Zakonu o radu koji propisuje da ugovor o radu mora biti napisan, potpisan i obrazložen, kada ga daje poslodavac. To ne vrijedi kada ga daje radnik.
I u slučaju usmenog otkaza ugovora o radu radnik treba prigovarati, tj. tražiti pisanu zaštitu povrijeđenog prava, a nakon toga i sudsku zaštitu povrijeđenog prava pred nadležnim sudom. Rokovi su određeni. Ako to propusti gubi pravo na zaštitu.
Kada radnik tužbom traži poništenje odluke o otkazu ugovora o radu najčešće istim tužbenim zahtjevom traži i vraćanje radnika na rad.
Ima sporova gdje radnik izvanredno otkazuje ugovor o radu svom poslodavcu. Radnik dokazuje da nije ili jeste bilo teže povrede prava iz radnog odnosa ili neke od važnih činjenica što je uvjetovalo da radnik da otkaz ugovora o radu izvanredno.
Bilo kako bilo mora se voditi računa o činjenici da je radni odnos posebno pravni odnos u nastajanju, trajanju i prestanku. Istina, treba uvažavati opće propise o obvezno pravnim odnosima, ali oprezno i drugoredno. To važi i u slučaju sporazuma o prestanku ugovora o radu.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene