Rastala sam se od supruga prije 9 godina, imamo dvoje  djece koja žive sa mnom. Određena je alimentacija, no moj bivši suprug ju ne plaća. Sudski je pokrenuta ovrha i poslana njegovom poslodavcu, no suprug je dao otkaz. Tako je iz godine u godinu. Kome da se obratim za pomoć?


Ukoliko niste u mogućnosti sudskim putem (ovrhom) ostvariti svoje potraživanje, obvezno se obratite centru za socijalnu skrb prema mjestu Vašeg prebivališta. Naime, člankom 352. Obiteljskog zakona uređena je situacija kada roditelj, koji je na temelju pravomoćne sudske odluke, privremene mjere radi uzdržavanja ili nagodbe sklopljene pred sudom ili centrom za socijalnu skrb dužan pridonositi za uzdržavanje djeteta, a ne udovoljava toj obvezi duže od šest mjeseci neprekidno ili nije platio za šest mjeseci s prekidima ukupno unutar razdoblja od sedam mjeseci. U tom slučaju centar za socijalnu skrb dužan je na prijedlog drugog roditelja ili po službenoj dužnosti donijeti odluku o privremenom uzdržavanju i u skladu s njom isplaćivati uzdržavanje sve dok roditelj-obveznik uzdržavanja ne počne ponovno udovoljavati svojoj obvezi, u ukupnom trajanju od najdulje tri godine. Pravo na uzdržavanje ostvarujete od dana podnošenje zahtjeva i to 50% od sljedećih iznosa, a koji su utvrđeni člankom 232. stavak 4. Obiteljskog zakona: za dijete do 6 godina 17% prosječne plaće; za dijete od 7 do 12 godina 20% prosječne plaće; za dijete od 13 do 18 godina 22% prosječne plaće.
Prosječna mjesečna plaća u RH za 2012. godinu je 5.408,00 kn.
Na ovaj način osigurat ćete barem nužni minimum novčanih sredstava za djecu. Imate i opciju iz članka 209. Kaznenog zakona RH, a koja predviđa novčanu kaznu ili kaznu zatvora za one osobe koje svjesno izbjegavaju svoju obvezu uzdržavanja. Kaznena prijava podnosi se općinskom državnom odvjetništvu, a njima ili odvjetniku, možete se obratiti za pomoć kod sastavljanja iste.