Obilježeni smo kao "digitalna generacija", ali još je velika većina onih koji nisu tako toplo prihvatili nove tehnologije. Ako su vaša prijašnja iskustva sa računalima (bilo u školi ili na radnom mjestu) bila poput noćne more padanja sistema, fatalnih grešaka, obrisanih datoteka, osnivanje posla baziranog na računalima čini vam se dalekim i nedostižnim. Nemogućim? No, možete li si dopustiti, tj. možete li si priuštiti takve osjećaje. Između 1990 i 1997, zaposlenost u industriji software-a , i drugih djelatnosti vezanih uz računala, porasla je za 76 posto. Sudeći prema najnovijim podacima, informatička tehnologija imala je samo u SAD-u preko 866 milijardi $ prihoda, te se tako svrstala u jednu od najbrže rastućih industrija u Americi. Čak i ako se nikada niste informatički školovali, ne bi li bilo lijepo zgrabiti dio ove profitabilne "pite"? Sve dok ostajete otvoreni za nove tehnologije možete. Evo tri strategije koje vas mogu usmjeriti na put do uspjeha.
1. Podučite se. Naučiti ono što trebate znati je lakše no što mislite. Sada ima mnoštvo izvora znanja, od brojnih knjiga, preko on-line priručnika, do savjeta prijatelja. Stanoviti Matthew Picheny iz New Yorka jedva da je znao pročitati svoju e-mail poštu, a danas je internet poduzetnik. Kako je završio fakultet o kazalištu, nije imao nikakvo kompjutersko obrazovanje. No, ono ga je zanimalo. Polako je počeo proučavati izradu Web stranica kao hobi, nekoliko sati tjedno. Otvorio je vlastitu internet stranicu, za razvijenje i održavanje web stranica. Mjesečno zarađuje dovoljno za život, i sada se potpuno posvetio svom novom poslu.
2. Uzmite tečajeve. Ako vam je potrebno dodatno usmjeravanje, možda bi vam od pomoći mogli biti dodatni tečajevi. U učionici, instruktori vam mogu dati brojne savjete.
3. Udružite se sa tehničarem. Još jedan dobar način da se prevlada ograničeno tehničko znanje je pronalaženje za poslovnog partera nekoga tko ga ima. Takvo udruživanje prethodilo je stvaranju uspješne firme Netcast, kompanije koja pruža usluge emitiranja događaja preko interneta uživo ili snimljenih. Vlasnici firme Blair Fuller, 29, koji "nema pojma" o računalima, Michael Ahern, 34 upoznali su se u teretani. Fuller, koji se bavio organiziranjem vjenčanja naletio je na problem. Naime, mladenci su željeli da se njihova svadba prenosi preko Interneta. Kako mu je nedostajalo vlastito tehničko znanje, Fuller je zatražio pomoć svoga prijatelja Aherna, koji je imao 10 godina iskustva kao sistemski inžinjer, između ustalog i u IBM-u. Ostalo je, kako se kaže, povijest. Prošle godine, zarada je dostigla
100 000$.