Terenski dodatak nije propisan Zakonom o radu, ali je uvijek predviđen u kolektivnim ugovorima i pravilnicima o radu kod poslodavaca koji imaju takav oblik rada


Određeni broj poslodavaca realizira svoju registriranu djelatnost na terenu (izvan prostora ili pogona), a to može biti vezano za njegovo sjedište ili za prebivalište odnosno boravište radnika koji su kod njega u radnom odnosu. U takvim slučajevima javlja se pitanje plaćanja terenskog dodatka kao posebne naknade koja se treba isplaćivati radnicima koji rade na terenu.

U tom smislu treba razlikovati one poslodavce koji radnicima osiguravaju smještaj i prehranu i one koji to ne čine. Nadalje, jedan  broj poslodavaca isplaćuje terenski dodatak samo za radne dane, ali ako su subota i nedjelja neradni dani, onda se radnicima ta naknada ne isplaćuje, bez obzira što su „na terenu“.

Terenski dodatak nije propisan Zakonom o radu, ali je uvijek predviđen u kolektivnim ugovorima i pravilnicima o radu kod poslodavaca koji imaju takav oblik rada.

Kada je propisan, terenski dodatak se mora obračunati i isplaćivati ako su ispunjeni propisani uvjeti na strani poslodavca i na strani radnika.

Za radnika je važno da radi na terenu izvan mjesta svoga prebivališta odnosno boravišta i da se ne vraća svaki dan kući na noćenje.

Za poslodavca je važno da djelatnost koju je registrirao obavlja na terenu izvan svoga sjedišta. Nije bitno radi li radnik de facto u matičnom poduzeću ili njegovoj poslovnoj jedinici, već je važno je da je mjesto rada udaljeno najmanje 30 kilometara od sjedišta poslodavca odnosno od prebivališta ili boravišta radnika.

Prema kolektivnom ugovoru za graditeljstvo, terenski dodatak iznosi od 80 do 170 kuna dnevno. Ako poslodavac to uređuje još i posebnim pravilnikom o radu na terenu, onda taj iznos ne može biti niži. Obično se izračunavaju troškovi prehrane na terenu, pa se onda u okviru rečenog iznosa određuje vrijednost, ali ne manje od najnižeg iznosa. Akontacija se isplaćuje najkasnije posljednjeg radnog dana u mjesecu za sljedeći mjesec ili prilikom upućivanja radnika na teren.

Radnik koji boravi na terenu i u neradne dane (subota i nedjelja), ima pravo na terenski dodatak. Radnik ne može istovremeno primati terenski dodatak i dnevnice.

Radnik kojega poslodavac uputi na rad na terenu u inozemstvu, a nije mu osiguran smještaj i prehrana, ima pravo na terenski dodatak, koji za graditeljstvo, prema navedenom kolektivnom ugovoru, dnevno iznosi 150 kuna.

Što se poreza tiče, trenutno je neoporezovani dio 170 kuna dnevno u tuzemstvu i 250 kuna dnevno u inozemstvu.