U Zakonu o reviziji prag za utvrđivanje obveze revizije niži je za 35 milijuna kuna i obvezujući za poslovne subjekte bez obzira što prema odredbama Zakona o računovodstvu možda nemaju tu obvezu.



U Republici Hrvatskoj po­s­­toje dva Zakona koji pro­pi­suju obvezu revizije godiš­njih financijskih izvještaja - Zakon o računovodstvu (u daljnem tekstu ZoR) i Zakon o reviziji. Pokazatelji teme­ljem kojih se utvrđuje obve­za provođenja godišnje revi­zije financijskih izvještaja nisu usklađeni u oba zakona, pa je moguće je da po ZoR-u niste obveznik, a po Zakonu o reviziji spadate u obvez­nike revizije.
 
U čl. 17. ZoR-a navodi se sljedeće: „Reviziji podliježu godišnji financijski izvještaji i konsolidirani godišnji fi­nan­cijski izvještaji velikih podu­zetnika, srednjih podu­zet­nika i poduzetnika čije dio­nice ili dužnički vrijednosni papiri su uvršteni ili se obavlja priprema za njihovo uvr­šte­nje na organizirano tržište vrijednosnih papira.“  ZoR poduzetnike razvrstava na male, srednje i velike ovi­sno o zakonom propisa­nim poka­zateljima, a koji se utvr­đuju na zadnji dan pos­lovne godi­ne koja je prethodila pos­lovnoj godini za koju se sastavljaju financijski izvještaji. 

Tako u skladu sa ZoR-om u srednje poduzetnike spa­daju oni čiji pokazatelji za­dovoljavaju najmanje dva od tri sljedeća uvjeta:
- ukupna aktiva veća od 32.500.000 kn, a manja od 130.000.000 kn, 
- ukupni prihodi veći od 65.000.000 kn, a manji od 260.000.000 kn i 
- prosječan broj radnika tijekom poslovne godine je veći od 50, a manji od 250. 

Veliki poduzetnici su oni čiji pokazatelji prelaze gornje granice za srednje podu­zetnike. Neovisno o klasifi­ka­ciji po pokazateljima, u velike poduzetnike (obvez­nike revi­zije) još spadaju i: banke, šte­dne banke, stambene štedionice, institucije za elek­tronički novac, društva za osiguranje, leasing dr­u­š­tva, društva za uprav­ljanje investicijskim fondovima i dr.

Zakon o reviziji propisuje da skupština pravne osobe koja je obveznik revizije tre­ba odlukom imenovati re­vi­zorsko društvo ili samo­stal­nog revizora najkasnije do 30. rujna godine na koju se revizija odnosi. U skladu s od­redbama Zakona o reviziji, reviziji podliježu i godi­šnji odvojeni i konsolidirani financijski izvještaji svih dioničkih društava te ko­manditnih društava i društava s ograničenom odgovor­nošću čiji ukupni prihodi u godini koja je prethodila reviziji prelaze 30.000.000 kn. U usporedbi sa ZoR-om, u Zakonu o reviziji prag za utvrđivanje obveze revizije niži je za 35.000.000 kn i obvezujući je za poslovne subjekte bez obzira što po­slovni subjekt prema odredbama ZoR-a nije u obvezi provesti revizijun financij­skih izvještaja. Ako poslovni subjekt prema odredbama Zakona o reviziji podliježe reviziji, a to  ne uradi, može biti kažnjen prekršajnom odredbom propisanom u ZoR-u i to novčanom kaz­nom u iznosu od 10.000 do 100.000 kn, odnosno odgo­vorna osoba poduzetnika nov­čanom kaznom u iznosu od 5.000 do 20.000 kn.