19.11.2014.
Tko su obveznici revizije godišnjih financijskih izvještaja?

U čl. 17. ZoR-a navodi se sljedeće: „Reviziji podliježu godišnji financijski izvještaji i konsolidirani godišnji financijski izvještaji velikih poduzetnika, srednjih poduzetnika i poduzetnika čije dionice ili dužnički vrijednosni papiri su uvršteni ili se obavlja priprema za njihovo uvrštenje na organizirano tržište vrijednosnih papira.“ ZoR poduzetnike razvrstava na male, srednje i velike ovisno o zakonom propisanim pokazateljima, a koji se utvrđuju na zadnji dan poslovne godine koja je prethodila poslovnoj godini za koju se sastavljaju financijski izvještaji.
Tako u skladu sa ZoR-om u srednje poduzetnike spadaju oni čiji pokazatelji zadovoljavaju najmanje dva od tri sljedeća uvjeta:
- ukupna aktiva veća od 32.500.000 kn, a manja od 130.000.000 kn,
- ukupni prihodi veći od 65.000.000 kn, a manji od 260.000.000 kn i
- prosječan broj radnika tijekom poslovne godine je veći od 50, a manji od 250.
Veliki poduzetnici su oni čiji pokazatelji prelaze gornje granice za srednje poduzetnike. Neovisno o klasifikaciji po pokazateljima, u velike poduzetnike (obveznike revizije) još spadaju i: banke, štedne banke, stambene štedionice, institucije za elektronički novac, društva za osiguranje, leasing društva, društva za upravljanje investicijskim fondovima i dr.
Zakon o reviziji propisuje da skupština pravne osobe koja je obveznik revizije treba odlukom imenovati revizorsko društvo ili samostalnog revizora najkasnije do 30. rujna godine na koju se revizija odnosi. U skladu s odredbama Zakona o reviziji, reviziji podliježu i godišnji odvojeni i konsolidirani financijski izvještaji svih dioničkih društava te komanditnih društava i društava s ograničenom odgovornošću čiji ukupni prihodi u godini koja je prethodila reviziji prelaze 30.000.000 kn. U usporedbi sa ZoR-om, u Zakonu o reviziji prag za utvrđivanje obveze revizije niži je za 35.000.000 kn i obvezujući je za poslovne subjekte bez obzira što poslovni subjekt prema odredbama ZoR-a nije u obvezi provesti revizijun financijskih izvještaja. Ako poslovni subjekt prema odredbama Zakona o reviziji podliježe reviziji, a to ne uradi, može biti kažnjen prekršajnom odredbom propisanom u ZoR-u i to novčanom kaznom u iznosu od 10.000 do 100.000 kn, odnosno odgovorna osoba poduzetnika novčanom kaznom u iznosu od 5.000 do 20.000 kn.
Izdvojeni članci
Porezi i financije
Koja će biti najtraženija zanimanja u 2025. godini?
Donosimo kratak pregled zanimanja za koja se predviđa da će biti najtraženija u 2025. godini, s posebnim naglaskom na Hrvatsku
Radno pravo
Povećanje iznosa naknada za nezaposlene
S početkom 2025. godine stupile su na snagu izmjene Zakona o tržištu rada koje donose značajne promjene u vezi s naknadama za nezaposlene. Evo detaljnog pregleda ključnih novosti koje donosi nova regulativa!
Porezi i financije
Ovrhe i ograničenja na plaći u 2025. godini
U Hrvatskoj, pravila o ovrsi na stalnim novčanim primanjima, poput plaće ili mirovine, ovise o prosječnoj neto plaći objavljenoj za prethodnu kalendarsku godinu za razdoblje siječanj – kolovoz