Ako radnica uredno izvršava svoje obveze preuzete ugovorom o radu poslodavac nema osnova tražiti podatke o njenoj trudnoći, a Zakon mu to zabranjuje.


Među posebno zaštićene kategorije radnika spadaju i radnice - trudnice. Propisi utvrđuju prava radnice, ali njene obveze, te prava i ob­veze poslodavac u slučaju radnog odnosa gdje se kao posloprimac javlja radnica-trudnica. Prema čl. 67. st. 2. Zakon o radu „N.N“ 149/09, 61/11 „Poslodavac ne smije tražiti bilo kakve podatke o ženinoj trudnoći, osim ako radnica osobno zahtijeva od­ređeno pravo predviđeno zakonom ili drugim propisom radi zaštite trudnica.“ U tom smislu treba tumačiti Zakon o rodiljnim i rodi­teljskim potporama. (N.N. 85/08, do 34/11).
 
Zaposleni roditelj koji u tijeku korištenja prava iz ro­diteljstva namjerava mije­nja­ti način korištenja prava, obvezan je najmanje 30 dana prije nastanka te promjene ili prije ponovnog uspostav­ljanja neiskorištenog pripa­da­jućeg prava, pisano obavijestiti poslodavca o toj namjeri. O prihvaćanju toga pos­lodavac daje pisanu izjavu - suglasnost zaposlenom ro­di­telju. Na tim činjenicama poslodavac ima pravo pro­cjene trudnoće kako bi mo­gao priznati zakonom pro­pisano pravo.
 
Trudna radnica je zapo­slena radnica koja o svom stanju trudnoće pisanim pu­tem obavještava svoga pos­lodavca. Na štetu radnika ide propust da o trudnoći obavijesti poslodavca. Ako radnica uredno izvršava svo­je obveze preuzete ugo­vorom o radu poslodavac nema osnova tražiti podatke o njenoj trudnoći, a Zakon mu to zabranjuje. U interesu je zaštite života i zdravlja žene - trudnice kao njezinog djeteta da u skladu sa Za­konom pravilno postupa. Rok od 30 dana je zakonom određen i objektivno je dovoljan za priznanje prava, pa i traženje eventualne zamjene sa drugom radnicom ili pravo rada na dru­gim poslovima trudnice po­činje postupak. Poslodavac u tom postupku dolazi do po­dataka kada će i kako radnica - trudnica započeti koristiti pravo kako bi mogao or­ganizirati rad sa što manje štetnih posljedica. Zakon šti­ti radnicu kao najčešću stra­nu, ali poslodavac ne bi smio snositi štetne pos­lje­di­ce ako prizna određena pra­va na­kon utvrđenog sta­nja.
 
Poslodavac je ograničen u prikupljanju podataka o tru­dnoći radnice jer to zadire u njenu privatnost i osobni život. Osobni podaci mogu se prikupljati u svrhu s ko­jom je radnik upoznat, svrha mora biti različito navedena u zahtjevu za prikupljanje podataka i mora biti na za­konu osnovana. Suprotno na­vedenom smatra se nezakonitim.