U slučaju da temeljni kapital jednostavnog d.o.o.-a dosegne iznos temeljnog kapitala klasičnog d.o.o.-a, takav d.o.o. prestaje biti jednostavan i na njega se primjenjuju pravila klasičnog d.o.o.-a


U Narodnim novinama br. 111/12, od 10. listopada 2012., objavljen je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o trgovačkim društvima (ZTD), koji je stupio na snagu 18. listopada 2012. Jedna od najvažnijih izmjena je mogućnost  osnivanja jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću  (j.d.o.o.). Jednostavni d.o.o.  ima većinu obilježja kao i klasični d.o.o , a osnovne razlike su u smanjenju minimalnog iznosa temeljnog kapitala sa 20.000 kn na svega 10 kn, smanjenja troškova osnivanja i znatno brže procedure osnivanja.

Prema riječima ministra pravosuđa Orsata Miljenića, glavna svrha uvođenja jednostavnog d.o.o.-a je olakšavanje ulaska u poduzetničke pothvate potencijalnim poduzetnicima, sprječavanje obavljanja neregistriranih djelatnosti i rada „na crno“, smanjivanje odljeva hrvatskih poduzetnika i olakšavanje poslovanja stranim poduzetnicima u Republici Hrvatskoj.

Procedura osnivanja jednostavnog d.o.o.-a  započinje popunjavanjem obrasca  za osnivanje kod javnog bilježnika, koji je objavljen uz izmjene ZTD-a. Trošak ovjera javnog bilježnika iznosi 500 kuna. Potrebno je dati i Izjavu o nepostojanju dugovanja, čija ovjera iznosi  47,50 kuna. Sljedeći koraci su otvaranje tekućeg računa tvrtke u nekoj od poslovnih banaka, uplata temeljnog kapitala i plaćanje sudskih pristojbi za upis osnivanja  u iznosu od 60 kuna, te plaćanje troškova objavljivanja informacije o upisu u Sudski registar u Narodnim novinama (200 kuna).

Potvrdu o izvršenim uplatama i ovjerenu dokumentaciju potrebno je  predati javnom bilježniku, koji  će kroz sustav Hitro.hr upisati  j.d.o.o. u sudski registar elektroničkim putem, a potvrda o upisu dobiva se za manje od 24 sata.

Ostavljena je i mogućnost da osnivač osobno preda popunjenu dokumentaciju i potvrde o izvršenim uplatama na nadležni trgovački sud, odnosno može svu navedenu dokumentaciju poslati i preporučenom poštom, no, time se procedura osnivanja produljuje za tri do sedam dana, ovisno o nadležnom trgovačkom sudu.

Ukupan trošak  osnivanja  j.d.o.o.-a  s uplaćenim temeljnim kapitalom iznosi 817,50 kn. U Ministarstvu pravosuđa pri kraju je i nacrt izmjena Zakona o sudskom registru, kojim će se brisati obveza podnošenja Izjave o nepostojanju dugovanja, pa će sveukupni trošak iznositi 760 kuna.

Upis u Sudski registar elektroničkim putem bio je i do sada moguć, ali samo kod uplata temeljnog kapitala isključivo u novcu.

Jedna od specifičnosti jednostavnog d.o.o.-a je da on mora imati zakonske rezerve u koje je dužan unijeti četvrtinu iznosa dobiti društva koja je  iskazana u godišnjim financijskim izvješćima i umanjena za iznos eventualnog gubitka iz prethodne godine. Zakonske rezerve smiju se upotrijebiti samo za povećanje temeljnog kapitala pretvaranjem rezervi u temeljni kapital društva, za pokriće gubitka iskazanog za godinu za koju se podnose godišnja financijska izvješća ako nije pokriven iz dobiti prethodne godine i za pokriće gubitka iskazanog za prethodnu godinu ako nije pokriven iz dobiti iskazane u godišnjim financijskim izvješćima za godinu za koju se podnose.

U slučaju da temeljni kapital jednostavnog d.o.o.-a dosegne iznos temeljnog kapitala klasičnog d.o.o.-a, takav d.o.o. prestaje biti jednostavan i na njega se primjenjuju pravila klasičnog d.o.o.-a, s tim da može zadržati naziv (j.d.o.o.).