08.04.2015.
Udruge obveznici poreza na dobit i poreza na dodanu vrijednost
Prema Zakonu o udrugama, udruga predstavlja svaki oblik slobodnog i dobrovoljnog udruživanja više fizičkih ili pravnih osoba koje se podvrgavaju pravilima koja uređuju ustroj i djelovanje toga oblika udruživanja radi zaštite njihovih probitaka ili zauzimanja za zaštitu ljudskih prava i sloboda, zaštitu okoliša i prirode i održivi razvoj te za humanitarna, socijalna, kulturna, odgojno-obrazovna, znanstvena, sportska, zdravstvena, tehnička, informacijska, strukovna ili druga uvjerenja i ciljeve koji nisu u suprotnosti s Ustavom Republike Hrvatske i zakonom, a bez namjere stjecanja dobiti ili drugih gospodarskih procjenjivih koristi.
Udruge mogu, ako je to propisano njihovim statutom, obavljati i gospodarske djelatnosti. Opći porezni zakon gospodarske djelatnosti tumači kao razmjenu dobara i usluga na tržištu radi ostvarivanja prihoda, dohotka, dobiti ili drugih gospodarski procjenjivih koristi.
Ako udruge generiraju prihode i ostvare dobit iz gospodarske djelatnosti, ta se dobit mora koristiti isključivo za ostvarenje ciljeva utvrđenih statutom. Takve udruge dužne su upisati se u registar poreznih obveznika u nadležnoj ispostavi Porezne uprave prema svom sjedištu u roku od 8 dana od dana početka obavljanja gospodarske djelatnosti. Ako se takva udruga ne upiše u registar poreznih obveznika, Porezna uprava na vlastitu inicijativu, na prijedlog drugih poreznih obveznika ili druge zainteresirane osobe rješenjem utvrđuje da je udruga obveznik poreza na dobit za tu djelatnost.
Na svojim internet stranicama Porezna uprava je pozvala sve neprofitne organizacije koje su započele ili već obavljaju gospodarsku djelatnost na tržištu da se najkasnije do 31.03.2015. godine upišu u registar poreznih obveznika. Nakon isteka tog roka, Poreza uprava je najavila po službenoj dužnosti pokretanje postupaka prema svim neprofitnim organizacijama koje nisu izvršile upis u registar poreznih obveznika, a obavljaju gospodarsku djelatnost.
Sve udruge koje su obveznici poreza na dobit obvezne su za svaku prodaju i obavljenu uslugu ispostaviti račun u najmanje 2 primjerka (jedan za njihovu računovodstvenu evidenciju, a drugi za kupca) te su i obveznici fiskalizacije, osim ako se promet ostvaruje od djelatnosti za koju prema Zakonu o fiskalizaciji u prometom gotovinom nisu dužni izdavati račune.
Također, udruge koje samostalno obavljaju gospodarsku djelatnost, bez obziran na svrhu i rezultat obavljanja te djelatnosti, ako su u prethodnoj kalendarskoj godini ostvarile vrijednost isporuka dobara i obavljenih usluga veću od 230.000 kn, dužne su upisati se u registar obveznika poreza na dodanu vrijednost i voditi sve poslovne knjige koje su propisane Zakonom o PDV-u te u zakonskim rokovima podnositi prijavu PDV-a.
Obveznici poreza na dodanu vrijednost su i udruge kojima su oporezive isporuke dobara i usluge obavili porezni obveznici koji u tuzemstvu nemaju sjedište, prebivalište ili uobičajeno boravište, udruge koje obave stjecanje dobara unutar Europske unije, a primatelj je oporezive isporuke dobara kod trostranog posla, udruge uvoznici odnosno carinski dužnici ili primatelji dobara prema carinskim propisima, udruge stjecatelji novih prijevoznih sredstava, udruge izdavatelji računa ako iskažu PDV viši od onoga koji duguju i po drugim osnovama koje su propisane Zakonom o PDV-u.
Kao obveznici PDV-a, udruge imaju čitav niz specifičnosti kod obračuna PDV-a, pogotovo vezano za priznavanje pretporeza, odnosno kod podjele pretporeza na poduzetnički i nepoduzetnički dio djelatnosti. U dijelu u kojem udruga obavlja aktivnosti od interesa za opće dobro ne smatra se poreznim obveznikom i taj dio djelatnosti nije predmet oporezivanja PDV-om. Za taj dio djelatnosti udruga ne obračunava PDV na svoje isporuke i nema pravo na odbitak pretporeza.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura