Jesu li udruge građana porezni obveznici i kako funkcioniraju, te jesu li kome dužne davati izvješća o svom poslovanju?


Udruge građana su slobodni oblik udruživanja više fizičkih osoba koje se osnivaju za djelatnost opće društvene dobrobiti na područjima ljudskih prava i sloboda, humanitarne djelatnosti, ekologije i sl. Udruge općenito, pa tako i udruge građana, djeluju kao neprofitne organizacije jer se osnivaju radi promicanja i postizanja određenih ciljeva na područjima za koje su osnovana i bez cilja ostvarivanja dobiti.

Otuda udruge, u pravilu, nisu obveznici poreza na dobit. Međutim, ako se udruge osim djelatnosti za koju su osnovane bave i nekom poduzetničkom djelatnosti i one mogu postati obveznici ovog poreza. One obveznikom ovog poreza mogu postati samo na osnovi rješenja Porezne uprave, ako se u posebnom postupku utvrdi i ocijeni da se udruga bavi poduzetničkom djelatnošću i da ostvaruje dobit, s tim da to rješenje ne može djelovati retroaktivno.

Udruga koja se bavi i poduzetničkom djelatnošću i čiji je godišnji prihod od te djelatnosti veći od 85.000 kuna po sili zakona je obveznik poreza na dodanu vrijednost i ulazi u taj sustav i to neovisno o tome je li postala obveznik poreza na dobit ili nije, jer ta dva poreza ne uvjetuju jedan drugoga. Ukoliko udruga ima zaposlenog radnika ili isplaćuje naknade po ugovoru o djelu i sl. obvezna je kod tih isplata obračunati, obustaviti i uplatiti porez na dohodak i ostale obveze kao i ostali poslodavci te s tim u svezi podnijeti određena izvješća Poreznoj upravi. Sukladno Uredbi o računovodstvu neprofitnih organizacija, udruge su obvezne voditi odvojeno knjigovodstvo u kojem trebaju osigurati podatke pojedinačno po vrstama prihoda i rashoda te o stanju imovine, obveza i vlastitih izvora.

S tim u svezi su obvezne sastavljati financijske izvještaje te ih, u propisanom roku, dostavljati Državnom uredu za reviziju i instituciji određenoj za obradu podataka za potrebe Ministarstva financija i Državnog zavoda za statistiku. Iznimno, tzv. male udruge, čija vrijednost imovine i ukupni prihod, prema podacima za posljednje uzastopne tri godine, je manji od 100.00000 kuna na razini godine, nisu obvezne voditi dvojno knjigovodstvo i predavati financijsko izvješće za sljedeću godinu, o čemu izvještava Ministarstvo financija. No, u tom slučaju te udruge moraju voditi najmanje knjigu blagajne i knjigu prihoda i rashoda primjenom jednostavnog knjigovodstva i novčanog računovodstvenog načela – načela blagajne.