Ako ugovor o radu nije sklopljen u pisanom obliku, poslodavac je dužan radniku prije početka rada izdati pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru


Središnja kategorija izučavanja radnog prava je ugovor o radu. To je pravni posao i osobno-pravna veza točno određenih subjekata: poslodavca i posloprimca. Neprenosiva i nezamjenjiva.

Poslodavac je jedna strana tog ugovora. On je, u pravilu, vlasnik sredstava za rad.

Radnik je posloprimac, kao vlasnik radne snage i druga strana ugovora. Posjeduje radne, stručne i druge sposobnosti koje trebaju poslodavcu da realizira svoju djelatnost (svoj cilj).

Poslodavac organizira i daje rad. Odgovara za zaštitu na radu. Nakon obavljenog rada po njegovim uputama i po pravilima struke, dužan je isplatiti plaću, naknade i druga primanja po osnovu rada i radnog odnosa. Ima pravo zahtijevati od radnika da radi na određenom radnom mjestu (predviđene poslove i zadatke), u određeno vrijeme i na ugovoreni i propisani način.

Svaki ugovor o radu treba napisati i potpisati, bez obzira sklapa li se na neodređeno ili na određeno vrijeme, što zahtijeva Zakon o radu. U ugovoru o radu mora biti naveden period na koji se ugovor o radu zaključuje.

Zakon o radu (N.N. 149/09 i 61/11, u odredbama članka 13.) propisuje „obvezni sadržaj“  ugovora o radu, koji „mora sadržavati“ bitne uglavke, a „najmanje o“ :

1) strankama te njihovom prebivalištu odnosno sjedištu;

2) mjestu rada, „a ako ne postoji stalno ili glavno mjesto rada“, onda napomenu da se rad obavlja „na različitim mjestima.“ (To je posebno važno za mobilne radnike, za radnike na terenu, kod poslodavca koji „ima različite organizacijske oblike izvan svoga sjedišta.“)

3) naziv posla, odnosno naravi ili vrsti rada, na koji se radnik zapošljava ili kratak popis i opis poslova (npr. vozač u javnom cestovnom prijevozu, trgovac u maloprodajnoj trgovačkoj mreži); dan početka rada (od kada, de facto, teku prava, obveze i odgovornosti na radu i u vezi s radom); trajanje radnog vremena, odmora i dopusta (o čemu ćemo naknadno pisati: puno, nepuno i skraćeno radno vrijeme, plaćeni i neplaćeni dopust, godišnji odmor i dr.); osnovnoj plaći, dodacima na plaću, kao i drugim primanjima na koje radnik ima pravo te vrijeme u kome se isplaćuju; o otkaznim rokovima i svemu drugome što predstavlja sadržaj radnog odnosa.

Često će se u ugovoru o radu uputiti na zakon, na kolektivni ugovor, na pravilnik o radu ili drugi propis. To je dozvoljeno, ali može biti upitno u primjeni.

Ako ugovor o radu nije sklopljen u pisanom obliku, poslodavac je dužan radniku prije početka rada izdati pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru.