Jedan od osnovnih razloga prijenosa obrta na trgovačko društvo (društvo kapitala) je manja odgovornost vlasnika trgovačkog društva (člana društva) u odnosu na vlasnika obrta. Naime, član društva (vlasnik) ne odgovara za obveze društva cjelokupnom svojom imovinom, već imovinom trgovačkog društva, dok obrtnik za obveze obrta odgovara neograničeno svojom poslovnom i privatnom imovinom (imovinom u obrtu, ali i imovinom zvan obrta).
Obrt koji plaća porez na dohodak smatra se “dohodašem” i utvrđuje dohodak od samostalne djelatnosti, na temelju poslovnih knjiga prema čl. 19. Zakonu o porezu na dohodak. Zbog različitog sustava oporezivanja kod obrtnika “dohodaša” (porez na dohodak) i trgovačkih društava (porez na dobit), nije moguće obaviti prijenos djelatnosti na trgovačko društvo, bez prethodnog prijelaza obrtnika “dohodaša” u sustav poreza na dobit - obrtnik “dobitaš”.
Fizička osoba (obrtničke i druge samostalne djelatnosti) koja želi plaćati porez na dobitak umjesto poreza na dohodak, mora o tome dostaviti pisanu izjavu nadležnoj ispostavi Porezne uprave do kraja tekuće godine za iduću kalendarsku godinu.
Fizičke osobe koje plaćaju porez na dohodak, evidentiraju poslovne događaje prema pravilima jednostavnog knjigovodstva i načela blagajne, što znači da se dohodak, kao osnovica za porez na dohodak, utvrđuje kao razlika između naplaćenih poslovnih primitaka i plaćenih poslovnih izdataka. Zbog primjene načela blagajne pri utvrđivanju dohotka u prethodnoj godini, pojedine stavke prikazane u početnoj bilanci nisu iskazane u primitcima niti u izdatcima jer nije došlo do novčanog tijeka te nisu utjecale na osnovicu poreza na dohodak. Zbog tih razloga treba ih uključiti pri utvrđivanju osnovice poreza na dobitak nakon prve godine poslovanja i plaćanja poreza prema načelima oporezivanja dobitka onako kako je to uređeno čl. 16. Zakona o porezu na dobit, na način da se na kraju prvog poreznog razdoblja za koje se utvrđuje osnovica poreza na dobitak, utvrđeni dobitak korigira za stavke koje u prethodnoj godini nisu bile naplaćene/plaćene pa nisu evidentirane u primitcima/izdacima.
Porezna osnovica uvećava se za:
- vrijednost zatečenih zaliha, svih oblika,
- dane predujmove za robu i usluge,
- potraživanja od kupaca za robu i usluge te prodane predmete iz dugotrajne imovine (bez PDV-a),
- aktivna vremenska razgraničenja,
- zahtjeve za povratom poreza koji su prethodne godine preplaćeni i kao izdatci utjecali na poreznu osnovicu, osim PDV-a i poreza na dohodak,
Porezna osnovica umanjuje se za:
- obveze prema dobavljačima za robu i usluge, bez PDV-a
- obveze za primljene predujmove od kupaca za robu i usluge
- pasivna vremenska razgraničenja
- dugoročna rezerviranja
- obveze za poreze koji nisu bili uključeni u izdatke prošle godine jer nisu bili plaćeni, osim PDV-a i poreza na dohodak.
Po sastavljanju financijskih izvještaja i porezne bilance za razdoblje nakon promjene sustava oporezivanja sa obrta “dohodaša” na obrt “dobitaša”, može se pristupiti postupcima unosa gospodarske cjeline obrta u trgovačko društvo, na način kako smo opisali u članku o temeljnim pretpostavkama unosa obrta “dobitaša” u trgovačko društvo.
14.10.2015.
Unos obrta “dohodaša” u trgovačko društvo
Izdvojeni članci
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez