Upalu mliječne žlijezde uvijek prati jako povišena tjelesna temperatura pa  bolesna ženka ne jede, jako je  mirna, a ponekad odbija mladunčad jer  je dojenje kod ovakve upale iznimno bolno


Mastitis nije  čest kod kuja, a nešto češće ga viđamo kod mačaka. Radi se o upali mliječne žlijezde.
S ovim problemom uglavnom se srećemo kod ženki koje imaju 2 do 3 tjedna star pomladak. Vlasnici primijete da je njihova ljubimica bezvoljna, da nema apetita. Pregledom dojki sami će ustanoviti da je obično jedna dojka povećana, tvrda i na dodir jako bolna. Iz bradavice curi gnoj, sukrvica ili pak mlijeko koje je već naizgled drugačije od onoga koje cijedi iz zdrave mliječne žlijezde. Koža postaje crvena, a može se desiti i da dođe do apscesa dojke što jako ružno izgleda.
Tada nastane otvorena rana iz koje obično curi sukrvica i gnoj.

Neke kuje, pa i mace, konstantnim lizanjem oboljelog mjesta naprave još veću štetu, pa takav mastitis može izgledati zaista zastrašujuće, a i liječenje je u takvim slučajevima dugotrajnije. Upalu mliječne žlijezde uvijek prati jako povišena tjelesna temperatura pa  bolesna ženka ne jede, jako je  mirna, a ponekad odbija halapljivu mladunčad jer  je dojenje kod ovakve upale iznimno bolno.

Može doći i do ugibanja štenadi. Do mastitisa najčešće dolazi kod kratkonogih kujica jer su im dojke izloženije traumi, posebno ako nisu smještene u stanu već u boksu. Češće obolijevaju starije ženke.

Isto tako, u dobi kada štenad koja siše dobiva zube, može doći do traumatiziranja tkiva dojke. I noktići štenaca i mačića su vrlo oštri, pa ponekad vidimo mliječne žlijezde pune ogrebotina. Bilo kakva ranica na dojki može biti ulazno mjesto bakterijama , a nabubreno tkivo dojke, puno mlijeka, idealan je medij za razvoj bakterijske infekcije.

Terapija je antibiotska, ženki nastojimo olakšati stanje aplikacijom obloga , a svakako spriječimo daljnje dojenje. To je ponekad teško, jer ženka želi pošto poto dojiti svoje mlade. Obično posežemo za oblačenjem kuje ili mace, tako da mladunčad može biti s njom, ali da ne mogu doći do dojke. U tom slučaju malene je potrebno nadohranjivati.

Kod svake promjene koju primijetite na mliječnim žlijezdama, bez obzira je li životinja trenutno u  laktaciji ili nije, obavezno treba posjetiti veterinara.