Svjedoci smo nekoliko, uglavnom negativnih, kretanja u današnje vrijeme kada je u pitanju hrana – sve je manje domaćih namirnica, povrće i voće sve češće kupujemo u supermarketima, a njihova kvaliteta nerijetko je vrlo upitna, bilo da se radi o načinu uzgoja, mjestu uzgoja ili načinu transporta. Osim toga – cijena hrane u stalnom je porastu.

S druge strane konstantno smo bombardirani napisima o važnosti zdrave prehrane, korištenju sezonskih organskih namirnica, koje se u pravilu teško nabavljaju, a cijena im je astronomska. Jedan od načina da se tome doskoči jest da ukoliko imate okućnicu, sami uzgajate barem dio svojeg povrća i voća.  A ako imate poduzetničkog duha, možete drugima omogućiti da svoje neiskorištene okućnice pretvore u povrtnjake i tako unaprijede svoju prehranu.

Upravo na takav posao odlučio se poduzetnik Trevor Paque koji je u San Franciscu osnovao tvrtku MyFarm, koja se bavi „urbanom poljoprivredom“, odnosno instalacijom i održavanjem vrtova na neiskorištenim dijelovima okućnica na području grada (užem i širem). Ovisno o veličini vrta (1,2 x 1,2 m je površina dostatna za uzgoj povrća za jednu osobu), cijena instalacije vrta kreće se između 600 i 1.000 dolara (2.900 – 4.800 kuna). Osim što ekipa iz MyFarma potpuno pripremi i zasadi vrt, nude i uslugu održavanja vrta – jednom tjedno dolaze i obavljaju sve što je potrebno da bi vrt normalno funkcionirao (uklanjaju korov, beru zrele plodove, kompostiraju…). Tjedno takvo održavanje dođe od 20 do 35 dolara (95 do 170 kuna). Na taj način korisnici usluga tvrtke MyFarm imaju svoj vlastiti izvor zdravog povrća.

Korisnici mogu izabrati i da budu „vlasnici-članovi“ čime koriste veći dio površine nego je to njima potrebno, suvišak povrća daju MyFarmu, a zauzvrat su im troškovi instalacije i održavanja manji, a također dobivaju i dio suviška drugih „vlasnika-članova“ čime povećavaju raznovrsnost namirnica (nisu svi vrtovi pogodni za uzgoj svog povrća).

Za one koji nemaju okućnicu postoji mogućnost da tjedno dobivaju košaru punu povrća koje se uzgaja u blizini njihovog doma.
MyFarm u vrtovima svojih korisnika koristi tehnike permakulture (navodnjavanje kap po kap, proizvodnja komposta direktno kod korisnika, maljčiranje slamom i sl.). Permakultura je sistem dizajniranja koji uzima u obzir sve potencijalne izvore energije koje nam priroda nudi i iskorištava ih na najbolji mogući način, upotrebljavajući najmanju moguću snagu s ciljem da se stvori samoodrživa cjelina. U permakulturi nema otpada, sve se ponovno koristi, sve što se iskoristilo obnavlja se i priroda se ne oštećuje (definicija sa www. ekosela.org/permakultura).

Više o ovoj ideji saznajte na: www.myfarmsf.com