Praksa pokazuje da poslodavci radniku daju usmeni otkaz u smislu “Nemoj više dolaziti na posao” ili “Od sutra ne trebam tvoj rad” ili “Uzmi papire i briši” i sl. te zabranjuje pristup radnom mjestu i dolazak na rad. Što da radnik radi?


Iako Zakon o radu pro­pi­suje da otkaz ugovora o radu mora biti u pisanom obliku (napisan i potpisan), ipak se u praksi događa da se daje i usmeno. Sudovi zahtijevaju da se u tužbenom zahtjevu traži da se utvrdi da je us­me­ni otkaz nedopušten. Na taj način radniku se uskraćuje rad i radni odnos.

Zakon o radu obvezuje poslodavca da mora pisme­no obrazložiti otkaz ugo­vora o radu.

Ako se daje usmeni otkaz ugovora o radu, treba primijeniti Zakon o obveznim od­nosima, (NN 35/05), jer to dozvoljava i Zakon o radu u čl.6.st.4 (NN 149/09). Sudo­vi presuđuju da radniku nije prestao radni odnos ako mu poslodavac nije dao otkaz ugo­vora o radu u pisanom obliku.
Praksa pokazuje da pos­lodavci radniku daju usmeni otkaz u smislu “Nemoj više dolaziti na posao” ili “Od sutra ne trebam tvoj rad” ili “Uzmi papire i briši” i sl. te zabranjuje pristup radnom mjestu i dolazak na rad. Što da radnik radi?

I u takvom slučaju radnik treba u roku od 15 dana na­pisati zahtjev za zaštitu pra­va i uputiti ga poslodavcu. Na taj način radnik osigurava pravo na sudsku zaštitu. To je u skladu sa čl.129.st.1. Zakona o radu. Usmeni ot­kaz ugovora o radu nije do­pušten pa se mora zaštiti pi­sanim zahtjevom radnika.

Radnik koji ne podnese zahtjev za zaštitu prava radi usmenog otkaza ugovora o radu u roku od 15 dana gubi pravo na sudsku zaštitu.

Poslodavac usmenim ot­ka­zom vrijeđa radnikovo pra­vo na rad. Radnik mora prije tuž­be pobijati protupravnu radnju poslodavca koja se sa­s­toji u usmenom otkazu radu. Zbog toga se prije tuž­be zahtjeva da radnik podnese zahtjev za zaštitu prava.

U tužbi sudu, radnik na­kon toga postavlja tužbeni zahtjev: traži se utvrđivanje da je nedopuštena usmena odluka o otkazu ugovora o radu, ili: poslodavac je radniku nezakonito uskratio pra­vo na obavljanje ugovo­renih poslova po ugovoru o radu.

Presuda prvenstveno tre­ba utvrditi da je usmeni ot­kaz ugovora o radu u kon­kretnom slučaju nedopuš­ten. Usmeni otkaz ugovora ne proizvodi pravne učinke.

Pisani otkaz (sa obrazlo­ženjem) ugovora o radu, po čl.112.st.1 Zakona o radu odnosi se na sve oblike ot­kaza. To znači da Zakon o radu zahtjeva da bude na­pi­san i obrazložen svaki re­do­viti i izvanredni otkaz ugovora o radu. To se odnosi i u slučaju da je radnik zaključio ugovor o radu s probnim ra­dom, pa ako ne zadovolji na probnom radu poslodavac mu ugovor o radu otkazuje pismeno i sa obrazloženjem.

Da podsjetimo: kada radnik podnese poslodavcu pi­sani zahtjev za zaštitu prava, poslodavac ima rok od 15 dana da odgovori na taj zah­tjev. Onda radniku opet os­taje prednost (15) dana da pod­nese tužbu sudu kojom traži sudsku zaštitu. To važi i kod usmenog otkaza ugovora o radu.