07.04.2014.
Usmeni otkaz ugovora o radu
Iako Zakon o radu propisuje da otkaz ugovora o radu mora biti u pisanom obliku (napisan i potpisan), ipak se u praksi događa da se daje i usmeno. Sudovi zahtijevaju da se u tužbenom zahtjevu traži da se utvrdi da je usmeni otkaz nedopušten. Na taj način radniku se uskraćuje rad i radni odnos.
Zakon o radu obvezuje poslodavca da mora pismeno obrazložiti otkaz ugovora o radu.
Ako se daje usmeni otkaz ugovora o radu, treba primijeniti Zakon o obveznim odnosima, (NN 35/05), jer to dozvoljava i Zakon o radu u čl.6.st.4 (NN 149/09). Sudovi presuđuju da radniku nije prestao radni odnos ako mu poslodavac nije dao otkaz ugovora o radu u pisanom obliku.
Praksa pokazuje da poslodavci radniku daju usmeni otkaz u smislu “Nemoj više dolaziti na posao” ili “Od sutra ne trebam tvoj rad” ili “Uzmi papire i briši” i sl. te zabranjuje pristup radnom mjestu i dolazak na rad. Što da radnik radi?
I u takvom slučaju radnik treba u roku od 15 dana napisati zahtjev za zaštitu prava i uputiti ga poslodavcu. Na taj način radnik osigurava pravo na sudsku zaštitu. To je u skladu sa čl.129.st.1. Zakona o radu. Usmeni otkaz ugovora o radu nije dopušten pa se mora zaštiti pisanim zahtjevom radnika.
Radnik koji ne podnese zahtjev za zaštitu prava radi usmenog otkaza ugovora o radu u roku od 15 dana gubi pravo na sudsku zaštitu.
Poslodavac usmenim otkazom vrijeđa radnikovo pravo na rad. Radnik mora prije tužbe pobijati protupravnu radnju poslodavca koja se sastoji u usmenom otkazu radu. Zbog toga se prije tužbe zahtjeva da radnik podnese zahtjev za zaštitu prava.
U tužbi sudu, radnik nakon toga postavlja tužbeni zahtjev: traži se utvrđivanje da je nedopuštena usmena odluka o otkazu ugovora o radu, ili: poslodavac je radniku nezakonito uskratio pravo na obavljanje ugovorenih poslova po ugovoru o radu.
Presuda prvenstveno treba utvrditi da je usmeni otkaz ugovora o radu u konkretnom slučaju nedopušten. Usmeni otkaz ugovora ne proizvodi pravne učinke.
Pisani otkaz (sa obrazloženjem) ugovora o radu, po čl.112.st.1 Zakona o radu odnosi se na sve oblike otkaza. To znači da Zakon o radu zahtjeva da bude napisan i obrazložen svaki redoviti i izvanredni otkaz ugovora o radu. To se odnosi i u slučaju da je radnik zaključio ugovor o radu s probnim radom, pa ako ne zadovolji na probnom radu poslodavac mu ugovor o radu otkazuje pismeno i sa obrazloženjem.
Da podsjetimo: kada radnik podnese poslodavcu pisani zahtjev za zaštitu prava, poslodavac ima rok od 15 dana da odgovori na taj zahtjev. Onda radniku opet ostaje prednost (15) dana da podnese tužbu sudu kojom traži sudsku zaštitu. To važi i kod usmenog otkaza ugovora o radu.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez