“Ustupljeni radnik” ostaje u radnom odnosu kod svog poslodavca, po osnovi zaključenog ugovora o radu, iako de facto radi za drugoga (i kod drugoga) poslodavca, pa se i eventualni sporovi tako rješavaju.


“Kada poslodavac nema potrebe za radom određenih radnika, može svoga radnika privremeno ustupiti u s njim povezano društvo u smislu po­sebnog propisa o trgovačkim društvima, u trajanju od nepre­kidno najduže šest mjeseci na temelju sporazuma sklopljenog između povezanih poslodavaca i pisane suglasnosti radnika” (članak 10.st.2. Zakona o radu „N.N“93/14).
 
Ovdje se odnosi rješavaju iz­među tri subjekta: Prvi je pos­lo­davac koji zapošljava radnike i koji je u skladu sa Zakonom o trgovačkim društvima “povezan” s drugim trgovačkim društ­vom, pa po toj osnovi može kada u određenom periodu ne može dati posao određenim radnicima, njih na određeno vri­jeme, ali najduže šest mjeseci ustupiti drugom poslodavcu odnosno “povezanom društvu”. Drugi subjekt je radnik za čijim radom poslodavac nema pot­rebe određeno vrijeme i koji se privremeno ustupa drugom poslodavcu odnosno poveza­nom društvu, ali samo uz njegovu pisanu suglasnost. Treći subjekt je povezano društvo kod koga će radnik privreme­no, a najduže šest mjeseci raditi na temelju sporazuma sklop­ljenog “između povezanih pos­lodavaca”.

Za ovaj oblik ustupanja radnika potrebna su dva dokumen­ta: sporazum između po­veza­nih društava i pisana suglasno­st radnika koji se privremeno ustupa.

Sporazum između posloda­vaca mora sadržavati podatke, koje propisuje Zakon o radu u članku 10.st.4. To su: 
- naziv i sjedište povezanih poslodavaca (upisuju se podaci iz trgovačkog registra); 
- imena, prezimena i prebiva­lište radnika (upisuju se po­daci iz evidencije o radnicima koje vodi poslodavac s kojim je radnik u radnom odnosu te­me­ljem potpisanog ugovora o radu);
- datum početka i završetka privremenog ustupanja (mora se točno označiti dan, a po mo­gućnosti i sat ustupanja jer je to bitno za međusobne obveze povezanih društava-poslodava­ca, a još bitnije za realiziranje i zaštitu prava i obveza radnika na radu i u vezi s radom dok “ustupanje” traje);
- mjesto rada i poslovi ko­je će radnik obavljati (dakako to će biti poslovi koje radnik mo­že obavljati shodno zaklju­če­nom ugovoru o radu po svojim radnim, stručnim i drugim sposobnostima, a mjesto rada će biti kod povezanog poslodavca koje on određuje prema djelatnosti koju realizira na tržištu);
- plaća;
- dodaci na plaću i razdoblja isplate (imajući u vidu da se zahtijeva i pisana suglasnost ra­d­nika i to bi bio svojevrsni aneks ugovora o radu);
- trajanje redovitog radnog dana ili tjedna (u skladu sa Za­konom o radu, pravilnikom o radu i odlukama poslodavca ko­me je radnik ustupljen.

To je, zapravo poseban sa­držaj kojega određuje Zakon o radu ali i druge “sadržaje” mo­gu ugovorene strane upi­sati. Sve to ne može bez pisane suglasnosti radnika kojega se pri­vremeno ustupa. “Pisana suglasnost radnika na sporazum sklopljen između povezanih poslodavaca, smatrat će se do­datkom ugovora o radu, kojim će se na određeno vrijeme ugo­voriti obavljanje poslova kod povezanog poslodavca”.