Ne postoji neki općeniti sustav organizacije namirnica u hladnjaku, no lako ga možete sami osmisliti ako se potrudite razumjeti prehrambene navike svoje obitelji


Svi smo to doživjeli – kaos u hladnjaku. S obzirom da se iz hladnjaka stalno nešto uzima i vraća, stalno se dodaju neke nove stvari, i najurednijima je često teško dugoročno održati  red, posebice ako u kućanstvu živi više ljudi. Jednako tako, vjerojatno ste primijetili da neuredan hladnjak često dovodi do toga da hrana propada, jer ju ne pojedete na vrijeme ili da kupujete uvijek istu hranu, jer ni ne znate da je već imate u hladnjaku. Donosimo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći da uvedete red u svoj hladnjak i tako posljedično uštedite novac na hrani, s obzirom da bolja organizacija znači i bolje snalaženje i bolje iskorištavanje namirnica koje se nalaze u hladnjaku.

Koristite rotirajući podložak. Na neku policu na kojoj držite puno sitnijih proizvoda – umaka, dodataka jelima i sl., postavite neki oblik rotirajućeg podloška (npr. rotirajuću dasku) kako biste jednostavno, okretanjem podloška mogli brzo pronaći ono što tražite.



Osmislite svoj organizacijski sustav. Svaka obitelj, odnosno svako kućanstvo, ima svoje navike, kako prehrambene, tako i organizacijske. Zato je teško odrediti neki općeniti sustav organizacije namirnica u hladnjaku, no lako ga možete sami osmisliti ako se potrudite razumjeti prehrambene navike svoje obitelji. Primjerice, ako vaša obitelj ne boravi puno kod kuće, stalno je pokretu i najčešće jede neka jela koja se mogu pripremiti na brzinu ili su već pripremljena, svoj sustav prilagodite tome. Ubacite više takvih namirnica i postavite ih na gornje police, a ono što se rjeđe koristi spustite niže. Namirnice je najbolje grupirati po nekom jasnom smislu, kako bi svi to jednostavno prihvatili – npr. mliječni proizvodi, mesne prerađevine, korjenasto povrće (koje se sporije kvari), ostalo povrće...

Pokušajte hladnjak sređivati tjedno. To ne znači da svaki tjedan trebate sve izvaditi i detaljno izribati cijeli hladnjak, već samo provjerite što sve imate u hladnjaku i posložite namirnice po svom sustavu. Posebice je to važno zbog tjedne kupovine, kako biste točno znali što trebate kupiti. Bilo bi dobro da na prednjoj strani hladnjaka imate i neki papir gdje odmah možete zapisati ako primijetite da je nečeg ponestalo.

Rezervirajte kutak za djecu. Imate li djecu, dobra je ideja da jedan kutak u hladnjaku namijenite njima – tamo možete staviti obroke i proizvode koje ste im namijenili, a s kojima se mogu i sami bez problema poslužiti kada ogladne ili ožedne. Na taj način neće prekopati cijeli hladnjak u potrazi za nečim što traže, a i imat ćete određenu kontrolu nad prehranom svoje djece.

Ubacite „hitnu“ kutiju. Za hranu koju morate pojesti u roku od dan-dva jer joj ističe rok trajanja ili je brzo kvarljiva, nije loše ubaciti jednu kutiju (po mogućnosti prozirnu) u kojoj ćete takve namirnice držati. Neka na kutiji bude nalijepljen dovoljno veliki natpis poput „Mene prvog!“ ili sl. kako ne biste zaboravili na te namirnice i kako biste se natjerali da ih zaista iskoristite na vrijeme.