Onaj radnik koji uznemirava ili spolno uznemirava drugoga, pored drugih karakteristika, čini povredu obveze iz radnog odnosa. Međutim, ako radnik koji je uznemiravan ili spolno uznemiravan ne traži “intervenciju” ne čini povredu obveza iz radnog odnosa.


Radni odnos je specifičan pravni odnos, jedno složeno stanje kojeg određuju prava, obveze i odgovornosti pos­lodavca i radnika u tom odnosu. U tom odnosu nas­taju i određene radnje koje uznemiravaju radnika i vri­jeđaju njegovo dostojanstvo.

Zakon o radu „N.N“ 149/ 09; 61/11; 73/13; u članku 130 propisuje zaštitu dostojanstva radnika od uznemiravanja i spolnog uznemi­ra­vanja. Međutim, to se ure­đuje i posebnim zakonom, kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim iz­me­đu radničkog vijeća i poslodavca ili pravilnikom o radu. 

Poslodavac je dužan primati i rješavati pritužbe ve­zane za zaštitu dostojanstva radnika. On je za to odgovoran, bez obzira što zakon propisuje da je onaj posloda­vac koji zapošljava više od 20 radnika dužan imenovati osobu „koja je osim njega ov­laštena primati i rješavati pritužbe vezane za zaštitu dostojanstva radnika“.

Najkasnije u roku od osam dana poslodavac ili imenovana osoba „od dojave pritužbe ispitati pritužbu i poduzeti sve potrebne mjere primjerene pojedinom slu­čaju radi sprječavanja nas­tav­ka uznemiravanja ili spol­nog uznemiravanja ako ut­vrdi da ono postoji“. No, često se dešava da se tomu ne pridaje posebna pažnja, poslodavac ne reagira ili ola­ko drži da to nije uznemiravanje ili da se ne radi o uznemiravanju radnika. U tom slučaju, po proteku roka od osam dana od „prijave“ radnik ima pravo prestati s ra­dom („prekinuti rad“) dok mu se ne osigura zaštita „pod uvjetom da je u dalj­njem roku od osam dana zatražio zaštitu pred nad­ležnim sudom“. Za vrijeme opisanog prekida rada radnik ima pravo na naknadu plaće u visini kao da je ra­dio.

Svi podaci utvrđeni u postupku zaštite dostojan­stva radnika su tajni. Onaj radnik koji uznemirava ili spolno uznemirava drugoga, pored drugih karakteristika, čini povredu obveze iz rad­nog odnosa. Međutim, ako radnik koji je uznemiravan ili spolno uznemiravan ne traži „intervenciju“ ne čini povredu obveza iz radnog odnosa.