05.11.2014.
Zakonske zatezne kamate
Zakonske zatezne kamate utemeljene su u zakonskim normama kojima se dužniku nameće, uz podmirenje glavnice i obveza za podmirenje kamate u slučaju kašnjenja s izmirenjem preuzete obveze. Osnovni cilj zakonskih zateznih kamata je poticanje dužnika na pravodobno i potpuno ispunjenje preuzete obveze, odnosno sankcioniranje dužnika u slučaju nepravodobnog izmirenja obveze.
Od 30. lipnja 2013. godine došlo je do izmjena u Zakonskim odredbama te je u slučajevima zakašnjenja s podmirenjem novčanih obveza u odnosima između poduzetnika, odnosno poduzetnika i osobe javnog prava (gdje je osoba javnog prava dužnik novčane obveze) potrebno primijeniti odredbe Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi (ZFPPN). Osobama javnog prava smatraju se osobe koje su obvezne postupati po propisima o javnoj nabavi, osim trgovačkih društava.
Prema ZFPPN-u, trenutno važeće stope zakonskih zateznih kamata (razdoblje 1. srpanj 2014. - 31. prosinac 2014. godine) u odnosima između poduzetnika, odnosno poduzetnika i osobe javnog prava (kada je osoba javnog prava dužnik) je 12,29%, što ujedno predstavlja i najvišu dopuštenu ugovorenu zateznu kamatu u istim odnosima i za navedeno razdoblje.
U odnosima između poduzetnika, odnosno poduzetnika i osobe javnog prava (gdje je osoba javnog prava dužnik) u ugovornim odnosima do 30. lipnja 2013. godine zakonska zatezna kamata je 15%, odnosno najviša dopuštena ugovorena zatezna kamata je 18%.
Referentna stopa za izračun zakonske zatezne kamatne stope od 1. srpnja 2013. godine, u skladu s ZFPPN, je također promijenjena i umjesto primjene eskontne stope Hrvatske narodne banke (HNB) propisuje primjenu prosječne kamatne stope na stanje kredita odobrenih na razdoblje dulje od godine dana nefinancijskim trgovačkim društvima koja je izračunata za referentno razdoblje koje prethodi tekućem polugodištu umanjena za jedan postotni bod. Navedenu referentnu kamatnu stopu objavljuje HNB dva puta godišnje i ona vrijedi narednih šest mjeseci od objave.
U svezi s poreznim tretmanom, u smislu Zakona i Pravilnika o PDV-u, zatezne kamate ne smatraju se isporukom već odštetom i nisu oporezive PDV-om (u skladu s čl. 25. st. 5. Pravilnika o PDV-u).
Odredbe Zakona o porezu na dobit, zatezne kamate mogu biti porezno priznati i porezno nepriznati rashodi. Porezno nepriznatim rashodima (čl. 7. st. 1. t. 8. Zakona o porezu na dobit) smatraju se zatezne kamate između povezanih osoba, ostali rashodi po osnovi zateznih kamata smatraju se porezno dopuštenim rashodom.
Izdvojeni članci
Radno pravo
Promjene u Zakonu o tržištu rada
Na 32. sjednici Vlade RH predložene su izmjene i dopune Zakona o tržištu rada. Ove reformske mjere donose nekoliko ključnih promjena koje bi trebale poboljšati situaciju za nezaposlene
Porezi i financije
Što donosi novi porez na nekretnine u 2025. godini?
Porez će se utvrđivati prema stanju na dan 31. ožujka. Za onog tko na taj dan bude vlasnik nekretnine provjerit će se je li nekretninu dugoročno iznajmio ili u njoj živi, a ako je u kratkoročnom najmu ili prazna, plaćat će se porez
Radno pravo
Povećanje bruto plaća u 2025. godini
U 2025. godini očekujemo značajno povećanje minimalne bruto plaće u Hrvatskoj, s dosadašnjih 840 eura na 970 eura