Donosimo nekoliko ideja za mlijeka od žitarica i orašastih plodova koja vrlo lako možete pripremiti i kod kuće i tako uštedjeti


O korisnosti i štetnosti mlijeka već dugo se vode opširne rasprave. Dugo vremena mlijeko se prezentiralo kao izuzetno zdrava namirnica, no posljednjih godina to se mijenja, posebice s obzirom da je danas većinom riječ o mlijeku od krava koje ne pasu u slobodnoj ispaši i koje se hrane još koječim osim travom i sijenom.  Bez obzira je li razlog netolerancija na laktozu, veganstvo, želja da isprobate nešto novo ili jednostavno želite izbaciti mlijeko iz prehrane, donosimo nekoliko ideja za mlijeka koja vrlo lako možete pripremiti i kod kuće i tako uštedjeti (slična kupovna mlijeka u trgovinama prilično su skupa).

Bademovo mlijeko. Bademe namočite preko noći u vodi, ocijedite, potom ih pomiješajte s vodom u blenderu u omjeru 1:3-5 (na 1 šalicu badema stavite 3-5 šalice vode, prema ukusu), ukoliko želite dodajte nekoliko datulja ili žlica meda za slatkoću i sve skupa izmiksajte par minuta. Dobivenu smjesu procijedite kroz gazu i dobili ste svoje bademovo mlijeko. Ostatke iz gaze možete osušiti i kasnije koristiti kao brašno. Bademovo mlijeko, drži li se u hladnjaku, trajat će od 3 do 5 dana, jednako kao i ostala mlijeka iz ovog članka. Na isti način možete spravljati i mlijeko od drugih orašastih plodova.

Sojino mlijeko.
Jednako kao i bademe, namočite soju preko noći (pazite da stavite dovoljno vode da ju prekrije dva-tri prsta). Soju potom štapnim mikserom izmiksajte s vodom u kojoj se močila. Zakuhajte novu vodu (na 100 g soje stavite 1 l vode), ubacite izmiskanu smjesu u nju i kuhajte na jačoj vatri do 5 minuta. Smjesu procijedite kroz gazu i dobili ste sojino mlijeko, koje po želji možete zasladiti šećerom, medom ili sl.

Zobeno mlijeko. Ovo mlijeko ujedno je i najjeftinija varijanta zamjenskih mlijeka, budući da se kilogram zobenih pahuljica može kupiti za manje od 10 kuna.  Za pripremu ovog mlijeka bit će vam potrebno zobi i vode u omjeru 1:5. Prvo namočite zob u nešto manje od polovice ukupne količine vode (dovoljno je i sat vremena), ubacite smjesu u blender i sve dobro usitnite. Dodajte ostatak vode, još malo miksajte, ocijedite smjesu kroz gazu i začinite prstohvatom soli i sladilom po želji, a možete dodati i malo vanilije.

Rižino mlijeko. Za ovo mlijeko koristite rižu po želji, no svakako je zdravija varijanta smeđa riža. Rižu skuhajte (poželjno je malo duže kuhanje kako bi se riža raskuhala, najmanje sat vremena). Kuhanu rižu pomiješajte s četiri puta više vode od prvotne količine riže i izmiksajte u blenderu. Kao i kod ostalih mlijeka, začinite ga po želji i procijedite (ovo mlijeko nije nužno procijediti, pa ako vam više odgovara gušća varijanta, slobodno preskočite cijeđenje kroz gazu). 


Priprema bademovog mlijeka