U HZMO-u sam potpisala zapisnik o kontroli podataka o stažu osiguranja, osnovicama za obračun doprinosa za ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja i uplaćenim doprinosima za razdoblje 1.1.2003.-31.12.2006., prema kojem mi dug iznosi 8.155,03 kn. Imam li pravo tražiti relativnu zastaru, s obzirom da je od navedenog razdoblja prošlo 5 godina i ako imam, kome trebam poslati zahtjev za zastaru, HZMO-u  ili poreznoj upravi?


Zakon predviđa petogodišnji rok relativne i desetogodišnji rok apsolutne zastare, a ona počinje teći za obvezu doprinosa iz 2006. godine s 01. siječnja 2007. godine.

Relativna zastara nastupa s 01. siječnja 2012. godine, jedino i samo u slučaju ako u razdoblju od 01. siječnja 2007. pa do 01. siječnja 2012. godine nadležno tijelo nije poduzimalo radnje na naplati svog potraživanja,  tj. slalo Vam rješenja kojima se utvrđuje Vaša obveza plaćanja doprinosa, opomene, pokrenulo ovršni postupak i sl. U tom slučaju relativna zastara ponovno počinje od dana kada su predmetne radnje poduzete i vrijeme koje je potrebno da bi nastupila je ponovno 5 godina od zadnje poduzete radnje radi naplate. Dakle, tijek relativne zastare se može prekinuti i ponovno počinje teći.

Stoga, ukoliko u razdoblju od 2007. do 2012. godine nadležna tijela nisu poduzimala radnje radi naplate, pa sada protiv Vas pokrenu ovršni postupak, Vi ćete u svom prigovoru na takvo rješenje o ovrsi istaknuti prigovor proteka petogodišnjeg roka, relativnu zastaru, te nadležno tijelo neće od Vas moći naplatiti svoje potraživanje. Međutim, sve do nastupa apsolutne zastare, nadležna tijela mogu od Vas pokušavati naplatiti predmetnu obvezu, a na Vama je da ističete prigovor zastare.

Apsolutna zastara u Vašem slučaju nastupa 01. siječnja 2017. godine za obveze iz 2006. godine i tada prestaje pravo HZMO-a na obračunavanje doprinosa i kamata za koje Vas terete. Ova zastara se ne prekida radnjama radi naplate od strane nadležnog tijela, te protekom roka od deset godina otpada u cijelosti pravni osnov s kojeg Vas HZMO tereti i oni više nemaju pravo da uopće postave zahtjev za naplatu prisilnim putem. Ipak, u slučaju da nakon tog roka uslijedi pokušaj prisilne naplate, opet je na Vama da istaknete prigovor zastare.

Da zaključimo, nastup relativne zastare Vama omogućuje da istaknete prigovor u postupku eventualne prisilne naplate kojim ćete naplatu spriječiti. Nastupom apsolutne zastare otpada valjan pravni osnov s kojega bi Vas HZMO uopće više mogao teretiti za predmetne obveze i oni bi sami trebali otpisati predmetni dug zbog nastupa zastare. Razlika je, u načelu, u činjenici da, ukoliko bi HZMO putem Porezne uprave pokušao naplatu duga prije proteka roka apsolutne zastare, oni će po Vašem istaknutom prigovoru relativne zastare pokušati dokazati da su u roku od pet godina poduzimali radnje radi naplate duga te da relativna zastara nije nastupila i da imaju valjan pravni osnov za naplatu. Protekom roka od deset godina dovoljno je samo da se utvrdi da je isti stvarno protekao i postupak će biti obustavljen.

Zahtjev za utvrđenje nastupa zastare možete podnijeti nadležnoj Poreznoj upravi  i možete ga podnijeti bez obzira na to smatrate li da je nastupila relativna ili apsolutna zastara, odnosno nadležna PU će rješavajući Vaš zahtjev navesti za koje je obveze nastupila relativna, a za koje apsolutna zastara.

Važno je naglasiti da, utvrdi li se zastara prava na naplatu doprinosa, predmetno razdoblje za koje doprinosi nisu plaćeni neće Vam ulaziti u radni staž, odnosno neće Vam ulaziti u obračun kod utvrđivanja visine mirovine.