Zašto se obrtnički staž ne pridodaje ukupnom radnom stažu pri stjecanju naknade Hrvatskog zavoda za zapošljavanje?

 


U "Narodnim novinama" broj 80/08 objavljen je Zakon o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti. Za slučaj nezaposlenosti obvezno su osigurani svi radnici u radnom odnosu, na načelu solidarnosti. Radnik je posloprimac kod poslodavca, koji je to ako zapošljava makar jednog radnika. Staž obrtnika nije radni staž nego mirovinski staž.

Nezaposlena osoba, na temelju osiguranja, ima pravo na novčanu naknadu, pod uvjetom da nema prihod, nema registrirano trgovačko društvo, obrt ili samostalno zanimanje, nije korisnik mirovine, nije redoviti student i učenik i ne ispunjava uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu i starosnu mirovinu. Pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca. Kao vrijeme provedeno na radu smatra se vrijeme obveznog osiguranja po propisima o mirovinskom osiguranju ostvareno na temelju radnog odnosa u Republici Hrvatskoj i vrijeme koje je radnik proveo na bolovanju, odnosno rodiljnom, roditeljskom, posvojiteljskom ili skrbničkom dopustu nakon prestanka radnog odnosa, odnosno službe, ako je za to vrijeme primao naknadu plaće prema propisima o zdravstvenom osiguranju.

Ima razloga da je tako propisano navedenim Zakonom. Obrtnik sam odlučuje (bez obzira na objektivne razloge) kada će "zatvoriti" obrt. Radnik koji sporazumno prestane raditi nema pravo na naknadu.