Kome se obratiti kada djelatnik ide na bolovanje bez pravog razloga? Na bolovanju je, a on radi druge (teške!) poslove po vani. Tko vrši nadzor nad njim?


Nažalost, još uvijek ima onih radnika koji idu na bolovanje bez razloga, ali i za to ima lijeka. Poslodavac ima pravo vršiti kontrolu radnika koji se nalaze na bolovanju, pa ako utvrdi da to radnik zlorabi (ili kako Vi kažete na bolovanju radi "i druge poslove i to teške") može mu otkazati ugovor o radu zbog osobnih razloga odnosno skrivljenog ponašanja na radu.

To može biti redoviti otkaz ugovora o radu, a može biti i izvanredni ako su posljedice (pa i uzroci) takvi da radni odnos više ne može trajati odnosno opstati.

Prikupite dokaze. Upozorite radnika na štetne posljedice. Upoznajte o svemu liječnika primarne zdravstvene zaštite, a možete zatražiti i posebnu kontrolu od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje - područne službe koja vodi evidenciju o vašem radniku kao osiguraniku. Ako se utvrde nepravilnosti, pored ostalog možete tražiti i naknadu štete, prvo od radnika koji štetu čini namjerno, ali i od liječnika koji svojim ponašanjem poslodavcu čini štetu.

Dakako, put je da radniku koji se tako danas ponaša, otkažete ugovor o radu i to što prije. Vodite računa o rokovima i preciznom postupku po Zakonu o radu (N.N. 149/09.).