Posjedujem kuću koju sam dobio darovnim ugovorom od pokojne majke. Što trebam uraditi pa da poslije moje smrti kuću naslijedi supruga,a tek poslije nje naš sin, tako da on nema nikakva prava za našeg života?


Zakon o nasljeđivanju kao nasljednike u prvom nasljednom redu utvrđuje supružnika te djecu ostavitelja. Dakle, Vaš sin i supruga naslijedili bi Vas u jednakim dijelovima temeljem zakona, ukoliko ne budete ništa poduzimali. Za svog života na više načina možete raspolagati svojom imovinom za slučaj smrti, najjednostavniji način bi bio ustup i raspodjela Vaše imovine za Vašeg života temeljem ugovora koji biste zaključili sa svojim nasljednicima. Za ovaj ugovor nužno je da se s njim slože svi Vaši nasljednici, dakle, i Vaš sin morao bi isti potpisati i time se odreći prava na kuću u ostavinskom postupku iza Vas, a koju bi onda naslijedio iza majke.

Oporukom također možete isključiti nekog nasljednika od nasljedstva, ali uz ispunjenje strogih zakonskih uvjeta propisanih člankom 85. Zakona o nasljeđivanju - nasljednik koji se odao neradu ili nepoštenu životu, počinio kazneno djelo protiv RH ili vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom, namjerno počinio neko teže kazneno djelo prema Vama ili Vašem bračnom drugu, roditelju, djetetu, te ako se teže ogriješio prema Vama povredom neke zakonske ili moralne obveze.

Ukoliko oporukom isključite svog sina od nasljedstva bez valjanog razloga ili zaključite ugovor o darovanju kojim prenosite cijelu nekretninu na suprugu, Vaš sin ima pravo pobijati takve Vaše radnje kojima je povrijeđen njegov nužni nasljedni dio u Vašoj ostavini. Nužni nasljedni dio predstavlja polovicu onoga što bi Vaš sina naslijedio temeljem zakona, dakle, s uspjehom bi u parnici pred nadležnim sudom dokazao svoje pravo na nužni nasljedni dio odnosno 1/4 kuće.

U svakom slučaju, za koji god korak se odlučite, savjetujem Vam da se obratite odvjetniku koji će Vam dati detaljniji savjet kada izvrši uvid u Vašu dokumentaciju.