Vidim priliku za obrazovane žene (priznajmo, većinom) da na tržištu nametnu veću cijenu za usluge koje će, osim čuvanja, uključivati i obrazovanje iz nekog dodatnog područja. To bi i za roditelje bio dobitak!

 

Od početka travnja ove godine (2013.) Zakonom o dadiljama vraćena je još krajem 90-tih godina ukinuta mogućnost da se samostalno obavlja djelatnost dadilje. Specifičnost djelatnosti dadilje je da se može obavljati isključivo putem obrta.

Kako da registrirate svoju djelatnost dadilje?


Prvo, potrebno je imati stručnu osposobljenost za obavljanje tog posla; nju imate ukoliko ste završili srednjoškolsko obrazovanje i program stručnog osposobljavanja za dadilju prema sadržaju koji je odredilo Ministarstvo obrazovanja. Također, ako ste završili učiteljski, pedagoški, psihološki, edukacijsko-rehabilitacijski studij, te studije socijalne pedagogije, logopedije, socijalnog rada ili sestrinstva, smatrate se stručno osposobljenim, s tim da ćete eventualno trebati pohađati pedagoški dio programa, ukoliko ga niste imali tijekom svog studija.


Ako taj uvjet zadovoljavate, slijedeći je korak da registrirate obrt upisom u obrtni registar pri Uredu za gospodarstvo. Tamo ćete morati dokazati i da vaš prostor udovoljava uvjetima - samo ukoliko ćete posao dadilje obavljati u svom stambenom ili poslovnom prostoru. Ako ćete ga obavljati u prostoru roditelja, taj uvjet preskačete - ali ćete na taj način moći čuvati samo djecu istih roditelja u njihovom stanu.


Potom se javljate Obiteljskom centru, koji će provjeriti sve uvjete koje trebate osobno zadovoljiti, te vas nakon toga upisati u imenik dadilja i donijeti rješenje za obavljanje djelatnosti dadilje.


Među ostalim uvjetima koje morate ovdje zadovoljiti su: poslovna sposobnost, prebivalište ili boravište u RH, opća zdravstvena sposobnost, specifični pravni uvjeti u pogledu izostanka kažnjavanosti, sigurnosnih ili prekršajnih mjera, poznavanje hrvatskog jezika i latiničnog pisma (osim ako ste državljanin članice EU, u kojem slučaju ne morate znati hrvatski jezik).


Kao što sam ve?? spomenula, posao dadilje možete obavljati u svom stambenom ili poslovnom prostoru, koji svaki ima svoje propisane uvjete. Ako ćete raditi u svom stambenom prostoru, i vaši će članovi kućanstva morati zadovoljavati posebne pravne uvjete kao i vi, čime se dodatno štite prava i integritet djece.


Na broj djece koji možete čuvati utječe i broj vaše vlastite djece i njihova dob, te eventualna teškoća u razvoju nekog djeteta, te broj pomoćnica. Zakon točno određuje skalu a najviše možete čuvati 12-tero djece. Djeca se mogu čuvati do navršenih 14 godina života.


Dodatno, možete angažirati drugu dadilju iz imenika dadilja (koja je, dakle, već dokazala svoju osposobljenost i zadovoljavanje uvjeta, ali nema svoj obrt) ili drugu pomoćnu dadilju iz imenika pomoćnih dadilja - koje moraju uz vas biti prisutne u prostoru za vrijeme radnog vremena, da bi se broj djece mogao povećati do propisanih maksimuma.

Zanimljivim detaljem mi se čini i odredba o posjetima druge djece u prostor u kojem obavljate djelatnost: djeca u tom slučaju moraju biti u pratnji druge punoljetne osobe.


Očito je zakonodavac pokušao predvidjeti sve moguće zloupotrebe i osigurati kvalitetne stručne i prostorne uvjete za čuvanu djecu.


Što još treba znati? Sa roditeljima djece koju čuvate morate imati sklopljen ugovor, kojim ćete dogovoriti sve detalje vašeg međusobnog odnosa. O djeci koju čuvate trebate voditi adresar sa propisanim podacima, te informacijske kartice sa podacima za hitne slučajeve. Sve ostalo je kao i kod ostalih obrtnika, o čemu smo već više puta pisali u ovoj rubrici. Sami možete raditi duže od 8 sati dnevno, a u odnosu sa ostalim vašim zaposlenicima (dadilje ili pomoćne dadilje) morate poštovati Zakon o radu, te sa njima zaključivati ugovore o radu.


Doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje plaćate ćete u visini od 1.715 kn mjesečno za vas, a za zaposlenike ovisno od ugovorene plaće.

Ako ćete ući u paušalni sustav oporezivanja, plaćat ćete porez na dohodak prema rješenju porezne uprave koje dobijete, a doprinose u nešto nižem iznosu.


Ako vodite poslovne knjige, plaćat ćete porez na svoj ukupni godišnji dohodak koji ćete prijaviti po isteku godine.

Umjesto zaključka, uputit ću na upitnik u naslovu članka, zato što procjenjujem da se obavljanje djelatnosti dadilje teško može smatrati poduzetničkom aktivnošću, iako ćete po propisima biti svrstani u poduzetnike. U našim okolnostima i sa platežnim mogućnostima roditelja u Hrvatskoj, samostalna dadilja u većini slučajeva može računati na tjedni rad iznad punog radnog vremena, a njene pomoćnice samo na minimalnu plaću. K tome, treba biti educirana o svim odrednicama malog poduzetništva i biti itekako razborita u gospodarenju novcem - kao uostalom i svi drugi obrtnici. S druge strane, vidim priliku za obrazovane žene (priznajmo, većinom) da na tržištu nametnu veću cijenu za usluge koje će, osim čuvanja, uključivati i obrazovanje iz nekog dodatnog područja. To bi i za roditelje bio dobitak!


Nije li daleko ljepše sam urediti svoj život, nego čekati da s nekog drveta padne rješenje vaše egzistencije!? Ili, raditi na crno - kada je zapriječena kazna do 15.000 kn? Sretno!

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge.