Mogu li djed i baka maloljetnoj unuci darovnicom pokloniti svoje nekretnine? Koliko se plaća ovjera iste?

 

Naravno da su djed i baka slobodni zaključiti ugovor o darovanju sa svojom unukom kojim joj u vlasništvo prenose nekretnine. Kako se ovakav ugovor mora provesti u zemljišnim knjigama nadležnog suda, za njegovu valjanost potrebno je potpise darovatelja ovjeriti kod javnog bilježnika po izboru. Glede troškova ovjere potpisa, oni su propisani javnobilježničkom tarifom te Zakonom o javnobilježničkim pristojbama. Ukupni trošak ovjere jednog potpisa na ugovoru iznosi oko 53,75 kn (10 kn javnobilježničke pristojbe, 30,00 kn javnobilježničke nagrade + 7,50 kn PDV-a te trošak od 5,00 kn + 1,25 kn PDV-a).

Ovisno o broju stranica ugovora, trošak može biti i ponešto veći, a napominjem i da je ovo trošak ovjere jednog potpisa na jednom ugovoru, pa trošak naravno može biti veći, ovisno o broju primjeraka ugovora koji Vam je potreban.

Dakle, sami troškovi ovjere nisu veliki, no još Vas kod uknjižbe prava vlasništva temeljem takvog ugovora očekuje trošak pristojbe za uknjižbu koji se plaća na račun Državnog proračuna RH u iznosu od 250 kn. Naravno, ovo je samo projekcija troškova u slučaju da sami sastavljate ugovor kao i prijedlog za uknjižbu ili da za iste koristite formulare iz Narodnih novina odnosno sa suda.