Ono što neki poduzetnici-blogeri zovu „part time“, kod nas bi bilo zapošljavanje na nepuno radno vrijeme (manje od 40 sati tjedno)
U posljednje vrijeme nalazim na internetu umotvorine poduzetnika-blogera koji su, kao, otkrili famozni način uštede: angažirat će radnika samo kad im treba! A to su pročitali na stranim web portalima, kao uobičajeno ponašanje inozemnih poduzetnika.
Međutim, pogledajmo je li to i u Hrvatskoj primjenjivo.
Prva ideja je zapošljavanje po ugovoru o djelu. Prije svega, upozoravam da već ova rečenica sadrži paradoks, koji vas može koštati velike kazne. Jer, prema našim zakonima, honorarno je moguće angažirati nekoga da vam odradi neko djelo, neki zaokružen posao, rad na kojem će trajati neko određeno vrijeme. Inspektori rada neće prihvaćati opis koji ste vi napisali u neki ugovor, već će cijeniti stvarnu prirodu posla koji ta osoba za vas obavlja i ukoliko utvrde da je to bio rad, a ne djelo, kaznit će vas za zapošljavanje na crno i obračunati, k tome, i sva davanja koja ste morali platiti.
Slijedeća je umotvorina honorarni rad prikazivati kao autorsko djelo, pa vas upućujem da dobro proučite zakon o autorskom djelu i ustanovite je li djelo za koje ćete nekoga angažirati doista originalno intelektualno (kreativno) ostvarenje, jer jedino to je autorsko djelo.
Razlika je, naravno, u davanjima: za isplate po ugovorima o djelu (klasični honorarci), osim naknade, dužni ste platiti i doprinose za mirovinsko osiguranje 20% i za zdravstveno osiguranje 13%, porez 25% i prirez.
Računica je slijedeća: za neto naknadu od 1.000 kuna, platit ćete još 883 kune državi, a za neto naknadu od 2.000 kuna platit ćete još 1.766 u državni proračun.
Autorske naknade su oslobođene plaćanja doprinosa te se plaća samo porez na dohodak od 25% i to po odbitku 30% priznatog odbitka. Dakle, na 1.000 kuna neto autorske naknade državi plaćate samo 218 kuna.
Ono što takvi blogeri zovu „part time“, bilo bi zapošljavanje na nepuno radno vrijeme (manje od 40 sati tjedno).
Tu je važno da dobro ugovorite sve što je potrebno s vašim djelatnikom i da dosljedno primjenjujete sve radno-pravne propise te da pazite da sve promjene u roku od 8 dana prijavljujete na šaltere mirovinskog i zdravstvenog osiguranja. Ovaj dio u praksi otežava stvari i u priličnoj mjeri onemogućava fleksibilne promjene, pa vas upozoravam da pazite. Dobar će knjigovođa tu odigrati ključnu ulogu. Kada vam djelatnik nije potreban svih 40 sati tjedno, poreze i doprinose plaćat ćete samo na plaću isplaćenu za tu manju satnicu.
Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici Makora knjigovodstvo i poslovne usluge .