Majčin stan je pod ovrhom i lako je moguće da će biti poslan na licitaciju. Imam li ja kao njezina kćer nekakvo pravo prednosti ako bih sudjelovala u licitaciji? Postoji li način da taj stan nekako prepišemo na mene? Hoću li u tom slučaju preuzimanjem vlasništva stana preuzeti i njezin kredit?
Prodaju nekretnine putem javne dražbe koju organizira nadležni Općinski sud u Republici Hrvatskoj reguliraju odredbe Ovršnoga zakona. Prema važećem OZ-u, činjenica srodstva nema utjecaja na Vaš povoljniji položaj prilikom dražbovanja za nekretninu koja je u vlasništvu Vaše majke, a predmetom je ovršnoga postupka. Dakle, Vi ste u istoj poziciji kao i svaka druga osoba koja uplati potrebni iznos jamčevine kako bi mogla sudjelovati u dražbi. Glede dijela pitanja koje se odnosi na potraživanje banke, napominjem kako Vi kupnjom nekretnine ne preuzimate majčin kredit. Naime, banka i Vaša majka sklopili su ugovor o kreditu kao zaseban pravni posao te činjenica promjene prava vlasništva na nekretnini, pa i putem prodaje kroz ovršni postupak, ne mijenja prirodu ovoga odnosa.
Ukoliko je potraživanje banke osigurano založnim pravom na nekretnini koja je predmet ovrhe, tada će se banka namirivati u ovršnom postupku bez obzira je li banka ta koja je pokrenula ovršni postupak ili je to učinio drugi vjerovnik. Ovisno o okolnostima slučaja, potraživanje banke može biti namireno u cijelosti kroz ovrhu, može biti djelomično namireno ili ostati posve nenamireno. Ukoliko ostane obveze po kreditu, nju će i dalje izmirivati Vaša majka, a eventualno pravo zaloga (hipoteka) koje bi banka imala upisano na stanu koji je predmet ovrhe se briše provedbom ovršnog postupka i prijenosom prava vlasništva na kupca u ovršnom postupku te isti postaje vlasnikom stana bez ovog, eventualnog, opterećenja. Činjenica da je u tijeku ovršni postupak priječi provedbu prijenosa prava vlasništva s imena Vaše majke na Vaše ime temeljem kakvog pravnog posla (ugovora o darovanju i sl.), pa isto ne bi dovelo do obustave ovrhe. Treće osobe koje polažu prava na nekretninu koja je predmet ovrhe imaju pravo u ovršnom postupku istaknuti prigovor treće osobe te ih ovisno o osnovanosti takvoga prijedloga sud upućuje u parnicu u kojoj dokazuju svoje pravo na predmetu ovrhe, no, ukoliko biste sada zaključivali kakav ugovor o darovanju, jasno je da bi isti bio zaključen da se izbjegne namirenje vjerovnika kroz ovrhu i sud ne bi takav prigovor usvojio kao osnovan, odnosno u eventualnoj parnici ne biste imali uspjeha.