Može li jedan od nasljednika (brat pokojnika) bez suglasnosti ostalih izvršiti ulazak u stan i riješavati se stvari (u smislu čišćenja i premetačine), s obzirom da je iza pokojnika ostala nepoznata količina zlata, a najvjerojatnije i novca. Stan je u najmu.Tko nalaže pečačenje stana i kad? Hoće li brat pokojnika snositi nekakve posljedice ukoliko ga rodbina ne prijavi? S tim da još nije pokrenut ostavinski postupak. Smrt je nastupila u Njemačkoj, a zadnja adresa prebivališta i jedan dio nekretnina nalaze se u Hrvatskoj. Brat pokojnika živi u neposrednoj blizini pokojnikovog stana i slučajno je došao do ključa koji mu je uručio jedan od nećaka. Premetačina se izvršila tri dana prije ukopa. Pokojnik i brat nisu komunicirali zadnjih 20 godina.
Do utvrđenja koliki dijelovi nasljednog prava pripadaju pojedinim nasljednicima, sunasljednici upravljaju i raspolažu svime što čini nasljedstvo po pravilima po kojima zajednički vlasnici upravljaju i raspolažu stvarima, osim onim što je povjereno na upravljanje izvršitelju oporuke ili skrbniku ostavine. Zajednički vlasnici upravljaju zajedničkom stvarju u skladu s odredbama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, članci 57. do 65. Osnovna pravila upravljanja zajedničkom stvarju propisuju da je zajedničar ovlašten izvršavati sve vlasničke ovlasti glede stvari samo zajedno sa svim ostalim zajedničarima, te da svaki zajednički vlasnik ima pravo sudjelovati u odlučivanju o svemu što se tiče stvari koja je u zajedničkom vlasništvu. Zajedničari zajedničkim vlasništvom raspolažu zajednički, a pojedini zajednički vlasnik samo na temelju ovlasti koju je za to dobio do ostalih zajedničara.
Kao jedan od nasljednika imate pravo na zaštitu, osiguranje ostavine, sukladno odredbama članaka 199. do 202. Zakona o nasljeđivanju. Tako se može postaviti privremeni skrbnik ostavine, zapečatiti prostorije u kojima se nalaze stvari iz ostavine te odrediti privremene mjere koje su predviđene Ovršnim zakonom. O ovim mjerama odlučuje sud pa ukoliko smatrate da postoji potreba za zaštitom ostavine, svakako angažirajte punomoćnika i poduzmite potrebne radnje.
Nasljednik koji poduzima radnje mimo svojih zakonskih ovlasti, a na štetu drugih nasljednika za iste će odgovarati ukoliko o njima saznanja bude imao sud odnosno Državno odvjetništvo ako smatrate da je počinio kakvo kazneno djelo, no za to je potrebno da konkretne radnje poduzmu drugi nasljednici i o tome obavijeste nadležna tijela.