Kad poželite, obrt ćete zatvoriti jednim zahtjevom u jednom danu (ali ćete ispis rješenja vjerojatno čekati 15-tak dana, tek toliko da ne zaboravite gdje živite!)


Budući da su trenutno najčešći oblici poduzetnič­kog organiziranja upravo obrt i jednostavno društvo sa ograničenom odgovor­noš­ću, a jedno od najčešćih pitanja koje dobivam na kon­zultacijama je ono o oda­biru između ta dva oblika, danas proširujem temu koju sam na neki način za­počela prošli tjedan.

Iz HZZ su ponovo počeli poticati zainteresirane za samozapošljavanje da podnose zahtjeve za mjere subvencioniranja, pa su se i ne­zaposleni malo uzgibali. Ima ih upornih i hrabrih koji imaju planove o svom ma­lom biznisu.
Prvo što će morati znati je što će otvoriti, jer će o tome dijelom ovisiti njihov pos­lov­ni plan, koji tamo predaju.

Oni koji ne računaju ni­koga ništa pitati, već se uz­daju samo 'u se i u svoje kljuse' (jedino sigurno), ta­kođer trebaju znati što ih čeka u svakom od tih oblika - i u pravnom i u poreznom smislu.

Poslovanje kroz obrt je predstavljanje kao fizička osoba: od nekog datuma vi ćete nadležnom uredu za gospodarstvo dokazati da udovoljavate stručnim i teh­ničkim uvjetima za obavlja­nje nekih djelatnosti, te ćete po dobivanju njihovog rje­šenja postati obrtnik. 

Koji su uvjeti koje morate ispunjavati ovisi o djelatnosti koju ste izabrali, a ne zaboravite da nema ograničenja u broju djelatnosti. Moguće je čak da upišete i neke za koje su potrebni posebni uvjeti, ali njima se nećete moći početi baviti dok te uvjete ne zadovoljite. 

To se zove upis bez početka rada.

U tom ćete razdoblju moći pripremati svoj posao, opremati prostor, nabavljati opremu, materijal i sl., ali ne i isporučivati robu ili usluge. U tom razdoblju nećete biti obvezni niti plaćati doprino­se za mirovinsko i zdrav­stveno osiguranje. Međutim, ukoliko za najdulje jednu godinu ne ispunite i doka­žete posebne uvjete, vaš će obrt biti brisan iz registra.

Dok poslujete, bit ćete oporezovani u skladu sa odredbama poreza na dohodak, dohodak od obrta zbrajat će se sa svim ostalim vašim dohocima, a porez ćete plaćati po progresivnim stopama, i to tek na iznos iznad priznatog osobnog odbitka.

Obrtnicima nekih struka je dostupno i paušalno opo­rezivanje, u kojem slučaju plaćate i manje doprinose, te ne morate voditi sve pos­lovne knjige, a fiskalizirani ste putem knjige ovjerenih računa.

Kad poželite, obrt ćete zatvoriti jednim zahtjevom u jednom danu (ali ćete ispis rješenja vjerojatno čekati 15-tak dana, tek toliko da ne zaboravite gdje živite!).

Jednostavni d.o.o. ćete krenuti osnovati u bilo koji javnobilježnički ured. Takvo poduzeće je, dakle, pravna tvorevina koja nije postojala dok ju vi niste pokrenuli, a nakon toga je zasebna pravna osoba. Stoga je njegova pozicija na tržištu različita od vaše osobne.

Bit će zasebno i oporezovano, a vama će iz tog po­duzeća pripadati zarada, ko­ju zovemo dobitak (ako je ima, naravno; i nakon opo­rezivanja).

Pripadat će vam i plaća - ako se u tom poduzeću zaposlite. Ta plaća može biti najmanje u visini koju je odredila država, ili veća - samo nebo je granica! No, uvijek ćete istovremeno s plaćom na cijeli njezin iznos trebati platiti i doprinose i poreze.

I j.d.o.o. može imati neograničen broj djelatnosti, ali vas kod njegovog osnivanja za većinu neće tražiti da dokažete uvjete za njihovo obavljanje. To će vas eventualno snaći kasnije.

Prilikom osnivanja morat ćete osigurati najmanje 10 kn temeljnog kapitala, a uz vas, takvo poduzeće može suosnivati još dvoje ljudi.

Samo jedna osoba može u j.d.o.o. biti nositelj prava i obveza, tj. njegov direktor.

Poduzeće će biti oporezivano po propisima o porezu na dobitak. Stopa je uvijek 20%, ali se sve oporezuje, i još plaća 12% kad se dobit isplaćuje nekoj fizičkoj oso­bi. Poduzeće ne može biti paušalno oporezovano, a za­tvara se kroz dugotrajni i skupi postupak likvidacije na Trgovačkom sudu.

Što se tiče samih troškova osnivanja, oni su za obrt 300-njak kuna, a za j.d.o.o. 710 kn.

Međutim, to je po mojem mišljenju u cijeloj priči najmanje bitno. Važno je znati dobro procijeniti što je za vašu nakanu i u vašoj kon­kretnoj situaciji najbolje iza­brati. Da biste to mogli, možete pročitati i sve ranije tekstove u ovoj rubrici, ili se obratite meni ili drugoj oso­bi koja će biti spremna staviti vam na raspolaganje svoje znanje. Ne biste vjerovali, po­nekad to možete dobiti i besplatno!

Sretno!

Teme i pitanja slobodno predlažite na Facebook stranici: Makora knjigovodstvo i poslovne usluge