U izvanbračnoj sam zajednici s osobom s kojom imam dijete. On iz prvog braka također ima dijete za koje ne plaća redovito alimentaciju i sada traže od mene da svjedočim. I sama se želim maknuti od sadašnjeg partnera jer je alkoholičar. Kome se trebam obratiti da izbjegnem svjedočenje? 


 
Svaka osoba koja je pozvana kao svjedok dužna je odzvati se pozivu, a jednako tako i svjedočiti, osim ako Zakonom o parničnom postupku, jer se u Vašem slučaju radi o parničnom postupku, nije drugačije određeno. Kao svjedok dužni ste govoriti istinu i ne smijete prešutjeti ništa što Vam je o predmetu raspravljanja poznato. 
Članak 238. Zakona o parničnom postupku propisuje da svjedok može uskratiti odgovor na pojedina pitanja ako za to postoje važni razlozi, a osobito ako bi svojim odgovorom na ta pitanja izložio teškoj sramoti, znatnoj imovinskoj šteti ili krivičnom gonjenju sebe ili svoje srodnike po krvi u pravoj liniji do bilo kojeg stupnja, a u pobočnoj liniji do trećeg stupnja zaključno, svoga bračnog druga ili srodnike po tazbini do drugog stupnja zaključno i onda kad je brak prestao te svog staratelja ili staranika; usvojitelja ili usvojenika. 


Dakle, ZPP ne propisuje oslobođenje od dužnosti svjedočenja za izvanbračnog druga, no s obzirom na situaciju koju opisujete, pokušajte se pred sudom pozvati na važan razlog za uskratu svoga svjedočenja te istaknuti da ste u izvanbračnoj zajednici s osobom o kojoj Vam se postavljaju pitanja, te da s istim imate zajedničko malodobno dijete i da niste spremni dati odgovor na pitanje kojim biste istoga mogli izložiti sramoti, imovinskoj šteti ili kaznenom progonu, jer bi se isto negativno odrazilo na Vašu izvanbračnu zajednicu, financijsko stanje iste, a jednako tako i na Vaše zajedničko malodobno dijete. Sud tada odlučuje morate li na pojedino pitanje odgovoriti ili ne. Vjerujem da ćete na ona pitanja koja ne bi bila izravno povezana s Vašim izvanbračnim suprugom ili njegovim plaćanjem uzdržavanja morati dati odgovor.