Otkrila sam da je djelatnica u nekoliko navrata naštetila mojem salonu - bila je bezobrazna prema mušterijama, nekima je naplaćivala više, nekima nije uopće, dijelila je svoj privatni broj telefona... Mnoge mušterije otišle su zbog njenog ponašanja. Nakon razgovora o tome, otišla je na bolovanje, koje je produžila nakon što joj nisam htjela dati tehnološko uvjetovani otkaz, što je tražila.  Imam li joj pravo dati izvanredni otkaz?


U Vašem slučaju radilo bi se o izvanrednom otkazu ugovora o radu kojeg regulira članak 108. Zakona o radu (NN br. 109/09 i 61/11), a, iz svega što ste naveli u svom pitanju, uistinu proizlazi da je došlo do osobito teške povrede iz radnog odnosa, te da bi takav Vaš potez bio opravdan. Najvažnije je istaknuti da se ugovor o radu može izvanredno otkazati samo u roku od petnaest dana od saznanja za činjenicu na kojoj se takav otkaz temelji, dakle, u roku od petnaest dana od kad ste saznali za razlog iz kojeg otkazujete ugovor o radu, morate donijeti odluku o otkazu te ju uručiti radniku (ili barem pokušati uručiti). Otkaz ugovora o radu mora biti u pisanom obliku te mora biti dostavljen radniku (npr. u prostorijama poslodavca, preporučenom pošiljkom s povratnicom i sl.), s naznakom kada ga je isti primio.

Otkaz ugovora o radu radnici možete uručiti i dok se ona nalazi na bolovanju, međutim, učinci istoga počinju djelovati tek po prestanku bolovanja. Dakle, sve dok bolovanje traje, Vaša odluka o otkazu ne stupa na snagu, odnosno ista se na radnicu primjenjuje tek od onog dana kada bolovanje prestane. Držite li da je bolovanje neopravdano, u tom slučaju možete se obratiti nadležnoj službi Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje kojoj ćete, uz dopis, dostaviti potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad radnice, te istaknite razloge zbog kojih sumnjate u privremenu nesposobnost za rad. HZZO će putem svojih kontrolora utvrditi opravdanost predmetnog bolovanja.