Očuh mi je prije 15 godina u dogovoru s majkom darovao stan, pod uvjetom da imaju pravo do smrti biti u njemu. Platila sam 14.000 kn poreza na nekretninu. Vlasnički list je na mene 1/1. Sve smo obavili kod bilježnika. Očuh ima dva sina kojima ne želi ništa ostaviti zbog neslaganja i prijetnji. Znam da imaju pravo potraživanja nužnog dijela. Mogu li oni dobiti nužni dio poslije očuhove smrti? Trebamo li napisati nadopunu postojećeg ugovora o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju s obzirom da su očuh i majka već stariji?


U svom pitanju najprije navodite da vam je stan darovan, a onda postavljate pitanje oko nadopune ugovora o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju. Ukoliko ste zaključili ugovor o darovanju, tada u slučaju povrede svog nužnog nasljednog dijela oštećeni nužni nasljednici imaju pravo pobijati takav, besplatan pravni posao koji je zaključio ostavitelj, i to do onog dijela koji je potreban da se namiri njihov nužni dio.

Ukoliko ste pak zaključili ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, tu se ne radi o besplatnom pravnom poslu, jer ste Vi istim preuzeli određene obveze prema primateljima uzdržavanja, pa slijedom toga niti nasljednici koji imaju pravo na nužni nasljedni dio ne mogu s uspjehom pobijati takve ugovore.

Dakle, imovina ostavitelja obuhvaćena takvim ugovorima jednostavno ne ulazi u ostavinu. Ukoliko je zaključen ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, tada je prijenos prava vlasništva već izvršen na Vaše ime, a ako ste zaključili ugovor o doživotnom uzdržavanju, tada će prijenos prava vlasništva predmetnog stana biti izvršen na Vaše ime nakon smrti ostavitelja i ta imovina neće ući u ostavinu. Ovakvi ugovori mogu se pobijati jedino u složenim sudskim postupcima za proglašenje ništetnosti istih, a u kojem bi tužitelj morao dokazati da su isti protivni Ustavu RH, prisilnim propisima ili moralu društva, odnosno u postupcima za utvrđenje pobojnosti ugovora ako ga je sklopila ograničeno poslovno sposobna osoba, kad je pri sklapanju istoga bilo mana volje odnosno kad je to zakonom predviđeno, a što je teško dokazivo ispuni li se potrebna zakonska forma.

Dakle, ako ste ipak zaključili ugovor o darovanju,  takav ugovor definitivno može biti predmet pobijanja. Ako je pravo vlasništva temeljem ugovora o darovanju već preneseno, Vaš očuh ne može više raspolagati istim, pa ne možete sada zaključivati ugovor o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju, jer stan više nije njegova imovina. Jedino ukoliko bi isti stan ponovno postao dio njegove imovine on bi mogao ponovno s njim raspolagati.